Żynda, Witold (1900 – ?)

Witold Żynda urodził się w 1900 r. we wsi Pawłówka, w gminie Krasnopol. W swoim Arkuszu Ewidencyjnym przebiegu służby w Polskiej Organizacji Wojskowej napisał, iż ukończył szkołę powszechną i pracował w rolnictwie. Do POW należał od maja 1918 r. do września 1919 r. Służył w randze starszego strzelca, pod pseudonimem „Ząbkowski”. W Powstaniu Sejneńskim walczył w Sejnach. Arkusz Ewidencyjny podpisał 22 kwietnia 1929 r. wskazując Pawłówkę w gminie Krasnopol jako miejsce zamieszkania.

Prosimy o pomoc nie tylko w sprawie ustalenia daty śmierci i miejsca wiecznego spoczynku Witolda Żyndy, ale także o pomoc w ustaleniu, czy poległy w Powstaniu Sejneńskim Andrzej Żynda1 był jego krewnym.  Być może obaj, choć w różnym czasie, zostali pochowani w Krasnopolu.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji, zaczerpniętych z kopii Arkusza Ewidencyjnego, napisanego i  podpisanego przez Witolda Żyndę.

1 Wiesław Jan Wysocki, Powstanie Sejneńskie 1919,  wydawcy: Fundacja Historia i Kultura, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 1919, s. 53.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *