Krzyże powstańcze 1863

Miejsca upamiętniania Powstania Styczniowego 1863 roku  w Sejnach

Do niedawna w Sejnach były dwa miejsca upamiętniające Powstanie Styczniowe 1863 r.1): krzyż dębowy z tablicą, ustawiony u zbiegu ulic 1 Maja i Wojska Polskiego, przy dawnym Rynku Końskim, gdzie dokonano publicznej egzekucji trzech Powstańców: Antoniego Jasińskiego (11.04.1964 r.),  Feliksa Kozelskiego (28.02.1964 r.) i Franciszka Witkowskiego (29.02.1964 r.) oraz dębowy krzyż, postawiony w Borku Sejneńskim na tak zwanej strzelnicy, upamiętniający potyczkę Powstańców z Rosjanami i miejsce pochówku Powstańca, Henryka Wroczyńskiego, który tam zginął w lutym 1964 r.

A co w Sejnach dzieje się dzisiaj z tymi ważnymi miejscami pamięci o Powstaniu Styczniowym?

Pierwszy krzyż został usunięty z dobrze widocznego miejsca, położonego na  skrzyżowaniu ruchliwych ulic. Został schowany, umieszczony w dużej odległości od jezdni i pozbawiony tablicy z ważną informacją mówiącą o tym, kto i kiedy ten powstańczy krzyż ufundował. Brakuje mosiężnej tabliczki, która była umocowana nad tablicą główną. Pod trójdzielnym herbem powstańczym wymienieni byli tam fundatorzy: Starosta powiatu Sejny, Burmistrz m-sta Sejny, szczep „Watra” ZHR, A.D. 2006 sierpień”.

Pytanie: co się stało z mosiężną tabliczką, dlaczego brakuje jej nad tablicą główną obecnie?

Krzyż z sejneńskiego lasu spotkał znacznie gorszy los. Został przesunięty z używanej obecnie strzelnicy na skraj polany, która rozciąga się daleko od wejścia na strzelnicę. Akurat to przesunięcie można zrozumieć, chodzi bowiem o względy bezpieczeństwa. Trudno natomiast pojąć, dlaczego do tego krzyża jest obecnie przymocowana tablica o następującej treści: HISTORYCZNA STRZELNICA / 24 BATALIONU / KOP SEJNY. Tak, wiemy wszyscy, że jest w sejneńskim Borku historyczna strzelnica 24 batalionu KOP Sejny. Drewniany krzyż natomiast, do którego przymocowano nową tablicę, był przez mieszkańców Sejn poświęcony pamięci Powstańców Styczniowych. To oni przecież walczyli w tym miejscu i ginęli. Kto i dlaczego o tym zapomniał? Wielu mieszkańców Sejn pamięta bowiem dużą uroczystość pod strzelnicą, podczas której ten krzyż został odsłonięty i poświęcony.

Co będzie dalej?  Można mieć tylko nadzieję, iż oba krzyże staną się w Sejnach ponownie miejscami upamiętniania Powstania Styczniowego 1863 roku. Tego właśnie oczekujemy.


1) Iwona Górska (red.) Katalog miejsc pamięci powstania styczniowego w województwie podlaskim, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział Białystok, Białystok 2013, s. 58 i 59. Wersja elektroniczna: https://nid.pl/upload/iblock/b26/b26dd03fc45e699ee0bd40562f1cbd5a.pdf

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Krzyże powstańcze 1863

  1. Zainteresowany komentarz:

    Ciekawi mnie gdzie podziała się wcześniejsza tablica kamienna i kostka brukowa wraz z krawężnikami i schodami oraz nasadzeniem z ul. 1 maja. Kto rozwalił teren zagospodarowany i miejsce godne upamiętnienia to chyba wiadomo wszystkim tylko nie wiadomo jaki był w tym cel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *