Rekuć, Kazimierz (1893 – 1970)

Kazimierz Rekuć urodził się w 1893 r. w Deguciach, w gminie Berżniki. W randze szeregowego działał w POW i brał udział w Powstaniu Sejneńskim.  Na Nowym Cmentarzu w Sejnach pochowany jest Kazimierz Rekuć, który zmarł 17 kwietnia 1970 r. w wieku 75 lat.

Czy Kazimierz Rekuć, szeregowy POW, urodzony w 1893 r., jest tym samym Kazimierzem Rekuciem, który zmarł w 1970 r. w wieku 77 lat i został pochowany na Nowy Cmentarzu w Sejnach, a wiek życia 75 lat jest na pomniku zapisany z błędem? Pan Józef Szarejko potwierdza, że w Deguciach, niedaleko jeziora, mieszkał Kazimierz Rekuć . Jego syn był policjantem, niestety już nie żyje, a córka była nauczycielką, uczyła w szkole w Gibach. Już nie ma zabudowań jego gospodarstwa i trudno jest odszukać rodzinę. Pan Józef Szarejko potwierdza, że Kazimierz Rekuć został pochowany w Sejnach.

Gorący apel: prosimy uprzejmie rodziny, krewnych, sąsiadów i znajomych o pomoc w ustaleniu dat urodzin i śmierci oraz miejsc wiecznego spoczynku działających w POW Sejnian, weteranów Powstania Sejneńskiego i/lub wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919 – 1920. Prosimy także o wspomnienia i relacje, dotyczące faktów z ich życia.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1, napisów na cmentarnym nagrobku oraz na podstawie informacji otrzymanych od Pana Józefa Szarejko.

1Centralne Archiwum Wojskowe https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html, Listy członków POW z lat 1918 – 1919, sporządzone przez Dominika Miszkiela i Piotra Szyryńskiego, strona internetowa straty.pl.

Mogiła Kazimierza Rekucia na Nowym Cmentarzu w Sejnach:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *