Totczyk, Paweł (1901 – 1954)

Paweł Totczyk uczestniczył w walkach toczącej się w 1920 r. wojnie polsko-bolszewickiej. Był saperem.  Został później osadnikiem wojskowym, otrzymał nadanie ziemi rolnej w miejscowości Leski, w powiecie Wołkowyskim1.  Ostatecznie osiadł w Łumbiach  w sąsiedztwie innych osadników wojskowych, którzy tak jak on dokonali zamiany nadanych gruntów rolnych na działki rolne w Łumbiach.  Zmarł w Sejnach i został pochowany na Starym Cmentarzu.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie relacji Haliny i Jana Dzienisiewiczów oraz napisów na cmentarnym nagrobku.

1 Osadnictwo wojskowe w dwudziestoleciu międzywojennym: https://kresy.genealodzy.pl/zbior/pdf/osadnicy_wojskowi.pdf, na tej liście Paweł Totczyk wymieniony jest jako saper pod nr 9214 [dostęp: 15.02.2022 r.].

Bardzo dziękujemy Pani Wandzie Wojciechowskiej, wnuczce Pawła Totczyka, za cenne informacje o dziadku oraz o całej jego obecnie żyjącej rodzinie. Na podstawie tej relacji dowiadujemy się, że Paweł Totczyk posiadał odznaczenia wojskowe. Nie był to jednak Krzyż czy Medal Niepodległości. Sprawdziliśmy bowiem, że na liście odznaczonych jego nazwisko nie zostało wymienione. Odznaczenia były przechowywane w zegarze wiszącym na ścianie pokoju i wnukom nie wolno było tam zaglądać. Pamiętają jednak dobrze, jak te odznaczenia wyglądały. Paweł Totczyk miał dwoje dzieci: nieżyjącego już Józefa oraz Helenę, która mieszka obecnie w domu rodzinnym w Łumbiach. Z siedmiorga wnucząt Pawła Totczyka to czworo dzieci Józefa: Bolesław, Zuzanna, Wanda i Aniela oraz troje dzieci Heleny: Witold, Lila1 i Henryk. Zachęcamy gorąco Córkę oraz wszystkie Wnuczęta do wspólnego napisania historii życia Ojca i Dziadka.  

Dzięki uprzejmości Pana Jana Urbanowicza dowiadujemy się, że Wnuczka Pawła Totczyka, nazwana w dzieciństwie Lilą, to Pani Alicja Urbanowicz, zamieszkała obecnie w Gdyni. Dziękujemy za to uzupełnienie.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *