Gryszkiewicz, Zygmunt (1898 ? – 1966)

Zygmunt Gryszkiewicz urodził się 16 stycznia 1888 r.1 w Klejwach. Jego wniosek o odznaczenie Medalem Niepodległości został złożony, ale nie został rozpatrzony z nieznanych dla nas przyczyn. Zygmunt Gryszkiewicz był zatem nominowany do odznaczenia tym Medalem co traktujemy jako potwierdzenie faktu, iż musiał być Powstańcem Sejneńskim i/lub uczestnikiem wojny 1920 r. Zmarł w 1966 roku i został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach. Prosimy rodzinę i krewnych o pomoc w uzupełnieniu tego krótkiego wspomnienia o Zygmuncie Gryszkiewiczu.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1 oraz napisów na cmentarnym nagrobku, które odczytała Marta Dziemido i Sławomir Rutkowski.

1  Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html. Rok urodzenia 1888 pochodzi z cytowanego dokumentu.

7.09.2022 r.

Z radością informujemy, że otrzymaliśmy niezwykle cenne uzupełnienie wspomnienia o Zygmuncie Gryszkiewiczu od Mariana Gryszkiewicza, dla którego Zygmunt Gryszkiewicz był stryjem. Dziękujemy za nie serdecznie.

Z relacji Mariana Gryszkiewicza dowiadujemy się, że Zygmunt Gryszkiewicz urodził się 16 stycznia 1898 r.1 w Klejwach. Był synem Józefa i Anny. Wraz ze Szczepanem Gerwelem działał w POW, był uczestnikiem wojny z Litwinami w 1919 roku.  Do lat sześćdziesiątych XX wieku prowadził zakład stolarski w Augustowie. Zmarł 27 maja 1966 r. i został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach.

1Rok urodzenia 1898 pochodzi z Archiwum Państwowego w Suwałkach z 15.05.2008 r., a  źródłem są księgi meldunkowe z Augustowa z lat 1964-1977. Na tej podstawie przyjmujemy rok 1898 jako rok urodzenia Zygmunta Gryszkiewicza.

14.09.2022 r.

Wincenty Suchwałko, szwagier Mariana Gryszkiewicza, w trakcie rozmowy telefonicznej podzielił się dzisiaj z nami wspomnieniami ze swojej młodości. W czasie  studiowania leśnictwa w Poznaniu spędzał każde wakacje w gospodarstwie rolnym Gryszkiewiczów, którego ziemie graniczyły z polami należącymi do Szczepana Gerwela. Często w przerwie prac rolnych siadał z nim na miedzy, rozmawiał i słuchał wspomnień o jego działalności w POW oraz o udziale w Powstaniu Sejneńskim.  Szczepan Gerwel w rozmowach wymieniał Zygmunta Gryszkiewicza jako członka POW  oraz jako Powstańca Sejneńskiego. Wincenty Suchwałko spotykał się także kilkakrotnie z Zygmuntem Gryszkiewiczem w jego zakładzie stolarskim i pamięta adres zakładu. Była to ulica Krakowska w Augustowie.

Bardzo dziękujemy Panu Wincentemu Suchwałko za te cenne uzupełnienie, wzbogacające pamięć o Zygmuncie Gryszkiewiczu.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *