Szarejko, Jan (1897 – 1919), GRÓB WOJENNY

Jan Szarejko urodził się w Gibach. Poległ rano 23 sierpnia 1919 r., w pierwszych godzinach walk Powstania Sejneńskiego. Krewny, Józef Szarejko z Gib potwierdza, że mieszkał w Gibach, nie posiadał jeszcze własnej rodziny, zginął w młodym wieku.  Nie wie jednak dokładnie, gdzie poległ. Sądzi, że najprawdopodobniej w Sejnach. Pośmiertnie Jan Szarejko został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 179/1931, Dział C, poz. 416).  Jest pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach w charakterystycznej dla poległych Powstańców mogile.

Z nowych, odnalezionych w CAW dokumentów dowiadujemy się, że Jan Szarejko urodził się 15 listopada 1897 r. Był synem Jana i Agaty, z domu Łabacz. Przyznany pośmiertnie Medal Niepodległości, wraz z dyplomem, został z Warszawy wysłany 30 marca 1939 r. na adres: Bolesław Szarejko, Sejny, ul. Berzniak 10.

Kim był dla Jana Szarejko Bolesław Szarejko, jaki był między nimi stopień pokrewieństwa?

Gorący apel: uprzejmie prosimy rodzinę Jana Szarejko, rodziny krewnych, sąsiadów i znajomych, o informacje, wspomnienia, bowiem wiemy o Nim obecnie tak niewiele, a przecież oddał on swoje życie za wolną Ojczyznę.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie relacji Józefa Szarejko, krewnego Jana Szarejko oraz na podstawie dostępnych źródeł1.

1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

10.03.2023

Pan Stanisław Jachimowicz ze Stabieńszczyzny jest spokrewniony z rodziną Szarejków. Na podstawie odnalezionych przez niego aktów urodzin i ślubu dowiadujemy się bardzo ciekawych rzeczy. Okazuje się, że Agata Dejnarowicz1 , matka urodzonego w 1897 r. Jana Szarejko, zawarła związek małżeński z Janem Szarejko w 1896 r. Była wówczas wdową i miała 45. Jan Szarejko był także wdowcem i w 1896 r. miał 58 lat. Urodzony w 1897 r. Jan Szarejko zawarł związek małżeński w 1915 r., czyli w wieku 18 lat, z Zofią, z domu Bednarską, która miała 22 lata i była córką Stanisława i Antoniny, z domu Szarejko. Małżeństwu Jana i Zofii urodziła się 15 sierpnia 1916 roku córka Natalia. Nie wykluczone zatem, że Bolesław Szarejko, zamieszkały w 1939 r. w Sejnach przy ulicy Berżniak 10, był jego synem, urodzonym w latach 1917-1920. Ze znanych mi osób jedynie Pan Stanisław Jachimowicz oraz Pan Andrzej Szczudło mają takie umiejętności, które pozwalają na sprawdzenie tego przypuszczenia. Prosimy o pomoc, liczymy na nią  i życzymy powodzenia w żmudnych poszukiwaniach.

1Z odnalezionych przez Pana Stanisława Jachimowicza aktów urodzenia oraz ślubu wynika, że Dejnarowicz było nazwiskiem panieńskim Agaty Szarejko. We wniosku o odznaczenie pośmiertne Jana Szarejko Medalem Niepodległości błędnie podano nazwisko Łabacz jako nazwisko panieńskie jego matki. Dziękujemy Panu Stanisławowi Jachimowiczowi za cenne informacje, prostujące i porządkujące tak odlegle już w czasie zdarzenia i fakty.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *