Szarejko, Jan (1897 – 1919)

Jan Szarejko urodził się w Gibach. Poległ rano 23 sierpnia 1919 r., w pierwszych godzinach walk Powstania Sejneńskiego. Krewny, Józef Szarejko z Gib potwierdza, że mieszkał w Gibach, nie posiadał jeszcze własnej rodziny, zginął w młodym wieku.  Nie wie jednak dokładnie, gdzie poległ. Sądzi, że najprawdopodobniej w Sejnach. Pośmiertnie Jan Szarejko został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 179/1931, Dział C, poz. 416).  Jest pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach w charakterystycznej dla poległych Powstańców mogile.

Z nowych, odnalezionych w CAW dokumentów dowiadujemy się, że Jan Szarejko urodził się 15 listopada 1897 r. Był synem Jana i Agaty, z domu Łabacz. Przyznany pośmiertnie Medal Niepodległości, wraz z dyplomem, został z Warszawy wysłany 30 marca 1939 r. na adres: Bolesław Szarejko, Sejny, ul. Berzniak 10.

Kim był dla Jana Szarejko Bolesław Szarejko, jaki był między nimi stopień pokrewieństwa?

Gorący apel: uprzejmie prosimy rodzinę Jana Szarejko, rodziny krewnych, sąsiadów i znajomych, o informacje, wspomnienia, bowiem wiemy o Nim obecnie tak niewiele, a przecież oddał on swoje życie za wolną Ojczyznę.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie relacji Józefa Szarejko, krewnego Jana Szarejko oraz na podstawie dostępnych źródeł1.

1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *