Pietuszko, Stanisław (1901-1919 ?)

Przeglądając materiały dotyczące powstańców sejneńskich trafiliśmy na nienotowanego dotąd w spisach uczestników powstania Stanisława Pietuszkę z Gib, który zginął zamordowany przez Litwinów. Jego rodzina w okresie międzywojennym mieszkała w Gibach. Być może ktoś może uzupełnić jego notkę i dodać cos na temat okoliczności jego śmierci?

Pietuszko Stanisław, ur. w 1901 roku w Gibach. Był członkiem POW od 15 VIII do 1 IX 1919 roku. W czasie powstania sejneńskiego brał udział w rozbrojeniu posterunku litewskiego w Gibach oraz walkach o Sejny, „później [brak daty być może 1 września ?] wzięty do niewoli przez Litwinów i z powodu okrutnego skatowania zmarł”. W 1932 roku, pośmiertnie, „Za długotrwałą pełną poświęcenia pracę nad zdobyciem niepodległości w Polskiej Organizacji Wojskowej i za walkę orężną z okupantami niemiecko-litewskimi w szeregach tej organizacji w Okręgu Suwalskim”, został odznaczony Medalem Niepodległości. (ks)1

Opracował Krzysztof Skłodowski.

1 https://pl-pl.facebook.com/GRH-Garnizon-Suwa%C5%82ki-774781075891667/, GRH Garnizon Suwałki, 13 kwietnia o 03:20 · 

Irena Kasperowicz-Ruka dodaje, że Stanisław Pietuszko był synem Andrzeja i Anny, z domu Kuklewicz. Pośmiertnie został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *