Pieńczykowski, Robert (1886 – 1941), KL Mauthausen-Gusen

Robert Pieńczykowski urodził się 7 czerwca 1886 r. Był synem Tomasza, wnukiem Marcina Pieńczykowskiego, prawnika, obrońcy sądu pokoju powiatu sejneńskiego i wnukiem żony Marcina Elżbiety, z d. Lutostańskiej1. Marcin Pieńczykowski pochodził z okolic Poznania, pracował i założył rodzinę w Sejnach i tu został pochowany na Starym Cmentarzu. Jego wnuk Robert Pieńczykowski brał udział w Powstaniu Sejneńskim. W pierwszych wolnych wyborach został wybrany do pełnienia, od 30 września 1923 r., funkcji radnego w Radzie Miejskiej Sejn. Pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej, był druhem, a także naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Sejnach. Aresztowany w 7 kwietnia 1940 r. przebywał przez tydzień w niemieckim areszcie w Sejnach, następnie został przewieziony do Działdowa, a dalej do Mauthausen. Zginął w  KL Mauthausen-Gusen 5 lutego 1941 r.  Zginął tam także jego jedyny syn Marian (nazywanym w Sejnach Rysiem czy też Ryszardem). Prochy, przesłane  wdowie,  zostały pochowane na Nowy Cmentarzu w Sejnach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł oraz pamięci Sejnian.

Maria Dąbrowska pamięta, że jako jeszcze mała dziewczynka była na pogrzebie Roberta Pieńczykowskiego. Zapamiętała swoje dziecięce zdziwienie: na cmentarzu chowano małą trumienkę (urnę), a nie jak zwykle dużą trumnę. Por także: Stanisław Buchowski, Rada Miejska w Sejnach w okresie międzywojennym, http://www.astn.pl/r2003/rada.htm [dostęp: 25.05.2021 r.], Irena Staniewicz, Administracja Sejn w okresie międzywojennym, Almanach Sejneński nr 3,  Ośrodek ,,Pogranicze – sztuk, kultur, narodów ” w Sejnach, Sejny 2004, s. 141- 167, Irena Staniewicz, Sejny w okresie okupacji hitlerowskiej, Almanach Sejneński nr 4,  Ośrodek ,,Pogranicze – sztuk, kultur, narodów ” w Sejnach, Sejny 2005, s. 119 – 193 oraz strona internetowa  www.straty.pl.


1 https://sejny.net/artykul/na-starym-cmentarzu-w/1097608

Na Nowym Cmentarzu w Sejnach pochowana jest zmarła w 1966 r. Kazimiera Pieńczykowska, żona Roberta Pieńczykowskiego oraz jego rodzice Tomasz i Maria (informacja pochodząca z napisów odczytanych z cmentarnego nagrobka).

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *