Cyprian Majewski pochodził z okolic Lublina, w Sejnach zamieszkał w początkach XX wieku. Ożenił się z Bronisławą Gaus, pochodzącą z Deguć. Najstarsza córka Helena przyszła na świat w Sejnach w 1907 r. Był ojcem trzech córek i pięciu synów. Cyprian Majewski najprawdopodobniej brał udział w Powstaniu Sejneńskim. Wiadomo także, iż wspierał Powstańców, co wynika z relacji dwukrotnie rannego (po raz pierwszy w prawą rękę poniżej łokcia, a później w lewe ramię, z roztrzaskaniem kości) Powstańca Sejneńskiego Anzelma Zaremby (1889–1963). Ciężko ranny w walce 25 sierpnia 1919 r. ocalił on swoje życie ukrywając się przez około pięciu godzin w zabudowaniach gospodarstwa Cypriana Majewskiego. Po odzyskaniu miasta przez oddziały powstańcze ranny Anzelm Zaremba został odesłany do szpitala w Suwałkach1. W wolnej Polsce Cyprian Majewski wszedł w skład Rady Miejskiej Sejn. Został wybrany w pierwszych wolnych wyborach, które odbyły się 30 września 1923 roku2. Na obrzeżach Sejn posiadał co prawda gospodarstwo rolne, ale był nie tylko rolnikiem, ale przede wszystkim ludowym artystą. W dwudziestoleciu międzywojennym utrzymywał się głównie z wyrobu zabawek dziecięcych. Zmarł w okresie okupacji na zapalenie płuc. Został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach.
Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie relacji Wnuka, Zdzisława Tabora oraz na podstawie notki biograficznej, dotyczącej Anzelma Zaremby, którą napisał Krzysztof Skłodowski. Notka ta jest opublikowana w zakładce pochowani poza Sejnami, w Rynie (por. Zaremba, Anzelm (1889 – 1963) – Powstańcy sejneńscy (powstancy-sejnenscy.pl).
1 Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki”, Facebook, (20+) GRH Garnizon Suwałki | Facebook,
[dostęp: 21.07.2021 r.].
2 Stanisław Buchowski, Rada Miejska w Sejnach w okresie międzywojennym, http://www.astn.pl/r2003/rada.htm oraz https://www.pogranicze.sejny.pl/artykuly/irena-staniewicz-administracja-sejn-w-okresie-miedzywojennym/
1.10.2024 r.
Majewski Cyprian, ur. w 1881 roku. Pochodził z okolic Lublina. Przed 1907 rokiem zamieszkał w Sejnach. W czasie walk o Sejny 24 VIII 1919 roku w swoich zabudowaniach (przy ulicy 3 Maja) ukrył ciężko rannego Anzelma Zarembę, który kierował walkami i odwrotem na odcinku Posejny i pod naporem litewskim, ranny wycofał się do miasta. 30 IX 1923 roku wszedł w skład Rady Miejskiej w Sejnach. Posiadał gospodarstwo rolne, ale utrzymywał się głownie z wyrobu zabawek – był ludowym artystą. Był żonaty z Bronisławą Gaus z Deguć. Miał pięciu synów i trzy córki. Najstarsza – Helena urodziła się w Sejnach w 1907 roku. Zmarł w 1944 roku na zapalenie płuc. Został pochowany na „starym” cmentarzu w Sejnach.
Opracował Krzysztof Skłodowski.