Waszkiewicz, Jan (N – 1942, KL, niemiecki obóz koncentracyjny)

Jan Waszkiewicz należał do POW. Walcząc w Powstaniu Sejneńskim przy ul. 3 Maja dostał się do litewskiej niewoli i widział Josela Szyryna,  który z bronią w ręku i granatem występował przeciwko Polakom. W 1933 roku zeznawał przed Żandarmerią KOP jako naoczny świadek w sprawie oskarżenia Josela Szyryna o współpracę z wojskiem  litewskim.  Podczas okupacji został aresztowany. Zginął w 1942 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym, niestety nie jest znana jego nazwa. Na obu sejneńskich cmentarzach nie ma mogiły Jana Waszkiewicza. Wiemy bowiem, że w późniejszych latach okupacji Niemcy przestali już przesyłać rodzinom prochy ofiar obozów koncentracyjnych. Gdyby prochy przesłano, zapewne byłyby pochowane na sejneńskim cmentarzu.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie literatury.

Por. Artura Ochała, Nieznany epizod powstania sejneńskiego w 1919 roku w świetle dokumentów żandarmerii Korpusu Ochrony Pogranicza, http://www.astn.pl/r2006/nieznany.htm [dostęp:25.05.2021 r.] oraz Irena Staniewicz, Sejny w okresie okupacji hitlerowskiej, Almanach Sejneński nr 4,  Ośrodek ,,Pogranicze – sztuk, kultur, narodów ” w Sejnach, Sejny 2005, s. 146. 

Apel: uprzejmie prosimy rodzinę Jana Waszkiewicza, rodziny sąsiadów i znajomych, o informacje, wspomnienia, bowiem wiemy o Nim  tak mało.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *