Wołągiewicz, Antoni (1888 – 1919), GRÓB WOJENNY

(Por. Powstańcy Sejneńscy. Część I – Wspomnienia i relacje. Część II – Notki biograficzne. Praca zbiorowa pod red. Sławomira Rutkowskiego. Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Sejny 2020, wydanie II, s. 52.)

Antoni Wołągiewicz–  Powstaniec Sejneński; poległ nie w bezpośredniej walce, ale został bestialsko zamordowany 25 sierpnia 1919 r. koło Poćkun.  Stanisław Buchowski napisał1, że był synem Dominika Wołągiewicza. W Poćkunach stoi pomnik poświęcony Jego pamięci z napisem:

ANTONI

WOŁĄGIEWICZ

INŻYNIER GÓRNIK

POLEGŁ ŚMIERCIĄ

WALECZNYCH o CAŁOŚĆ

RZECZYPOSPOLITEJ

POLSKIEJ

DN. 25 SIERPNIA 1919

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI

NA MIEJSCU

POPEŁNIONEGO MORDU

________________________

PAMIĄTKĘ  TĄ

POŚWIĘCA BRAT

Został pochowany na Nowym Cmentarzu w Sejnach w charakterystycznej dla poległych Powstańców mogile.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka.


1 Stanisław Buchowski, Konflikt polsko-litewski o Ziemię Sejneńsko-Suwalską w latach 19181920, Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Muzeum Ziemi Sejneńskiej, Sejny 2009, s. 88.


Dodajemy obecnie, że Antoni Wołągiewicz pośmiertnie został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 179/1931, poz. 459). Według relacji dalekiej rodziny pośmiertnie został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari, ale to wymagałoby sprawdzenia. Urodził się i mieszkał we wsi Zaleskie i w pobliżu tej wsi zginął rano 25 sierpnia 1919 r. w wieku 31 lat.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *