Kuczyński, Jan (1885 – 1945) Radny, wybrany w pierwszych wolnych wyborach w II Rzeczypospolitej 30.IX.1923 r. do Rady Miejskiej Sejn

Jan Kuczyński był rolnikiem, posiadał 10 hektarowe gospodarstwo w pobliżu Sejn. W pierwszych wolnych wyborach został wybrany radnym i pełnił tę funkcję w Radzie Miejskiej Sejn od 30 września 1923 r. Najprawdopodobniej był Powstańcem Sejneńskim lub wspierał Powstanie. Jego dwaj synowie, Henryk (19091991) i Leonard (19131994), byli jeszcze przed II wojną światową  młodymi pracownikami Politechniki Lwowskiej, a po wojnie pracowali jako profesorowie  we Wrocławiu na Politechnice,  Uniwersytecie i Akademii Medycznej, zajmując tam wysokie stanowiska. Obaj bracia odwiedzali Sejny także po śmierci ojca, dopingując młodych ludzi do studiowania. Dzięki temu wielu Sejnian zdobyło wyższe wykształcenie. Jan Kuczyński jest pochowany na Starym Cmentarzu. Jego grób był bardzo trudny do odnalezienia, gdyż na pięknym pomniku, który on sam poświęcił teściowej Antoninie Szarejko z Grzędzińskich (pisząc „PAMIATKĘ TĘ STAWIAJĄ ZIĘĆ Z CÓRKAMI KUCZYŃSKI”) napis z jego imieniem i nazwiskiem oraz daty urodzenia i śmierci umieszczone zostały bardzo nisko, na samym dole wysokiego pomnika.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie na podstawie podanych żródeł1 oraz na podstawie napisu na cmentarnym nagrobku.

1 Stanisław Buchowski, Rada Miejska w Sejnach w okresie międzywojennym, http://www.astn.pl/r2003/rada.htm [dostęp: 25.05.2021 r.], Irena Staniewicz, Administracja Sejn w okresie międzywojennym, Almanach Sejneński nr 3,  Ośrodek ,,Pogranicze – sztuk, kultur, narodów ” w Sejnach, Sejny 2004, s. 141- 167 : https://www.pogranicze.sejny.pl/artykuly/irena-staniewicz-administracja-sejn-w-okresie-miedzywojennym/ oraz Zbigniew Przyrowski: Sejny, Almanach Sejneński nr 6, Ośrodek ,,Pogranicze – sztuk, kultur, narodów ” w Sejnach, Sejny 2008, s. 304.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *