Andrzejewski, Józef (1894 – 1964)

Józef Andrzejewski urodził się w 1894 r. W 1932 r. został odznaczony Krzyżem Niepodległości („Monitor Polski nr 167/1932, Dział B. poz. 7). Odznaczenie Krzyżem Niepodległości potwierdza, że musiał być nie tylko Powstańcem Sejneńskim i/lub uczestnikiem wojny polsko bolszewickiej 1920 r., ale był tym, który wykazał się czymś więcej w służbie Ojczyźnie niż ci wszyscy weterani, którzy zostali odznaczeni Medalem Niepodległości. Na Nowym Cmentarzu w Sejnach znajdujemy mogiłę Józefa Andrzejewskiego, który zmarł 28 października 1964 r. w wieku 69 lat. Czy urodził się zatem w 1895 r, co wynika z prostego odjęcia od roku śmierci lat życia, czy w 1894 r., co wynika z zapisu na wniosku o odznaczenia Krzyżem Niepodległości?  Czy pochowany w Sejnach Józef Andrzejewski jest tą osobą, która została odznaczona w 1932 r. Krzyżem Niepodległości? Prosimy rodzinę, krewnych i znajomych o pomoc w ustaleniu dokładnej daty urodzin Józefa Andrzejewskiego i w odpowiedzi na powyższe pytanie.  Prosimy także rodzinę, krewnych i znajomych o pomoc w uzupełnieniu tego skromnego wspomnienia o Józefie Andrzejewskim.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1 oraz na podstawie napisów na cmentarnym nagrobku, odczytanych przez Martę Dziemido i Sławomira Rutkowskiego.

1 Centralne Archiwum Wojskowe: LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *