Sertel, Antoni (1891 – 1940)

Antoni Sertel był Powstańcem Sejneńskim, który wyróżnił się w akcji uwalniania Sejn z rąk litewskich 23 sierpnia 1919 r1. W już wolnych Sejnach pracował jako szewc. W 1932 roku został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 167/1932, Dział C. poz. 1342). Zmarł w czasie niemieckiej okupacji i został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach. Bernard Kozakiewicz pamięta, że jego syn był wojskowym i odwiedzał grób ojca. Obecnie można odnieść wrażenie, że grób został już  przez wszystkich zapomniany.

Gorący apel: uprzejmie prosimy rodzinę Antoniego Sertela, rodziny krewnych, sąsiadów i znajomych, o informacje, wspomnienia, bowiem wiemy o Nim obecnie tak niewiele.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1  literatury przedmiotu, napisu na cmentarnym nagrobku oraz relacji Bernarda Kozakiewicza.

1 Wiesław Jan Wysocki, Powstanie Sejneńskie 1919,  wydawcy: Fundacja Historia i Kultura, Wydawnictwo Bellona, Warszawa, 2019, s. 40 oraz  Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *