Piotr Kiewlak, syn Piotra, urodził się 25 listopada 1890 roku we wsi Kukle. Zmarł 20 kwietnia 1970 roku w Warszawie.
Jego dziadek Józef Kiewlak przybył do Kukli (dawniej Pomorzany) z miejscowości Ostasza na Białorusi w 1850 roku. W sierpniu 1919 roku Piotr Kiewlak wziął udział w Powstaniu Sejneńskim, walcząc pod dowództwem Piotra Szyryńskiego z Posejneli. Cudem uratował życie, chowając się przed Litwinami w zaroślach. Był świadkiem śmierci por. Zawadzkiego. Za udział w Powstaniu Sejneńskim został odznaczony przez Józefa Piłsudskiego medalem “Bojownikom Niepodległości”. Krwawe walki o Sejneńszczyznę pogłębiły niechęć między Polakami i Litwinami. Przez wiele kolejnych lat wybuchały konflikty, nawet na terenie kościoła w Berżnikach. W trakcie II wojny światowej rodzina Kiewlaków ukrywała w stodole rannych partyzantów Armii Krajowej. Po wojnie przyjęła w swoje progi młodziutkiego Stanisława Kiewlaka – uciekiniera z Białorusi. Szybko stał się członkiem rodziny. Zginął tragicznie, postrzelony przez milicję obywatelską. Został pochowany w rodzinnym grobie Kiewlaków. Okres wyzwolenia był dla rodziny Kiewlaków dramatyczny. Przez komunistyczną władzę postrzegana jako kułacza, wroga ludowi i kolektywizacji, była często nawiedzana przez urząd bezpieczeństwa. Dochodziło do rewizji oraz konfiskat zwierząt i innych dóbr. Niejednokrotnie Piotr Kiewlak był zabierany na przesłuchania. Urzędnicy mówili: “Żegnajcie się z rodziną, bo nie wiadomo, czy wrócicie”. Do 1956 roku dzieci kułaków, w tym Piotra Kiewlaka, nie były przyjmowane do szkół średnich w Sejnach czy Suwałkach. Dzięki uprzejmości życzliwych rodzinie osób, starsze dzieci Piotra Kiewlaka podjęły kształcenie w Gdańsku, Wrocławiu i Wałbrzychu.
Piotr Kiewlak spoczywa w grobie rodzinnym w Berżnikach.
Opracowała Emilia Melon, wnuczka.
Piotr Kiewlak urodził się w Kuklach, w gminie Berżniki, jako syn Piotra i Marianny Miszkielówny. Był rolnikiem. W 1932 r. został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 267/1932, Dział C.).
Odznaczenie wraz z dyplomem wysłano z Warszawy 19 listopada 1932 r. na podany adres: Kukle, gm. Berżniki.
Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1 .
1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html