Na zdjęciu z 1919 r., pochodzącym ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach (por. Powstanie Sejneńskie 1919, Katalog Wystawy, Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Białymstoku, Białystok 2019, strona tytułowa oraz strona 49, a także: Krzysztof Skłodowski, Dzisiaj ziemia wasza jest wolną. O niepodległość Suwalszczyzny, Muzeum Okręgowe, Suwałki1999, s. 75) widoczni są członkowie Suwalskiego Okręgu POW, którzy podjęli służbę wojskową w I Suwalskiej Kompanii Ochotniczej Dowództwa Obrony Kresów Ziemi Suwalskiej. W większości byli uczniami suwalskiego gimnazjum. Występuje wśród nich bardzo młodo wyglądający uczeń o nazwisku Ważyński, o nieznanym imieniu.
W Suwałkach, na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej (por. https://cmentarzsuwalki.pl/2831) znajdujemy mogiłę, która jest w bardzo złym stanie. Jest zagrożona likwidacją (tabliczka informacyjna). W mogile tej spoczywa Jan Ważyński (1895 – 1976), Maria Ważyńska (1903 – 1984), a także Stanisław Ważyński i Michalina Ważyńska. Brak jest informacji o latach życia Stanisława i Michaliny.
Natomiast w Centralnym Archiwum Wojskowym, pod adresem https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanydetale_wyszukiwarka_bazy_personalne/288360/ znajdujemy jedynie informacje, dotyczące Antoniego Ważyńskiego, podchorążego, urodzonego 25 kwietnia 1904 r. w Suwałkach, syna Stanisława i Michaliny, z domu Barburskiej, w latach trzydziestych prawnika, zamieszkałego w Suwałkach, przy ul. Wesołej, którego wniosek o odznaczenie Medalem Niepodległości został odrzucony 21 czerwca 1938 r.:

W CAW znajdujemy także wzmiankę o Janie Ważyńskim:

Niestety żadnych innych informacji, dostępnych internetowo, a dotyczących Jana i Antoniego Ważyńskich, nie udało się uzyskać. Na podstawie zdobytych informacji można tylko wyciągnąć wnioski, iż Jan i Antoni byli braćmi, obaj działali w POW, a Antoni był bardziej od Jana zaangażowany w tę działalność. Sądząc po młodym wyglądzie ucznia Ważyńskiego ze zdjęcia członków Suwalskiego Okręgu POW to prawdopodobnie Antoni, młodszy od Jana o 9 lat, na nim występuje. A suwalscy gimnazjaliści, członkowie POW, w większości byli Powstańcami Sejneńskimi, a następnie także żołnierzami wojny polsko-bolszewickiej z lat 1918 – 1920.
Prosimy rodzinę i krewnych o pomoc w odkryciu zasług Antoniego i Jana Ważyńskich w walce o wolność, niepodległość i granice Polski oraz o pomoc w ustaleniu daty śmierci i miejsca pochówku Antoniego Ważyńskiego. Prosimy także o pomoc w ocaleniu od likwidacji wspólnej mogiły Jana Ważyńskiego, jego żony Marii oraz rodziców Jana i Antoniego: Stanisława i Michaliny, z domu Barburskiej.
Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie przedstawionych materiałów.