Dziemian, Wiktor (1899 – 1955)

Wiktor Dziemian urodził się 13 października 1899 r. w Grodnie. Syn Aleksandra i Weroniki, z domu Bolkowskiej. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., a przekonanie to opieramy na następujących faktach. Był osadnikiem wojskowym w Krasnowie. Na liście nadań ziemi w Krasnowie występuje jako plutonowy1. W Krasnowie jego sąsiadami byli inni osadnicy wojskowi, weterani wojny 1920 r., a mianowicie  Bolesław Albowicz,  Teofil Albowicz, Antoni Dziemida, Jan Łebkowski, Stanisław Małkiński oraz Stanisław Palewicz2. Wiktor Dziemian był żonaty, małżeństwo to nie miało jednak dzieci. Żona zmarła wcześniej niż Wiktor Dziemian, który zmarł 21 marca 1955 r. w Krasnowie. Mieczysław Albowicz, mąż Julii Albowicz uczestniczył w pogrzebie Wiktora Dziemiana i Julia Albowicz potwierdza, że Wiktor Dziemian został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach. Grobu niestety nie możemy obecnie znaleźć. Prosimy krewnych i znajomych o pomoc w odszukaniu grobu Wiktora Dziemiana.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie relacji Julii Albowicz, synowej Teofila Albowicza  z Krasnowa, która pamięta Wiktora Dziemiana i wspomina go jako bardzo dobrego sąsiada.

1Por. Osadnictwo wojskowe w dwudziestoleciu międzywojennym: https://kresy.genealodzy.pl/zbior/pdf/osadnicy_wojskowi.pdf, na tej liście Dziemian Wiktor wymieniony jest pod nr 1810 [dostęp: 30.05.2021 r.].

2Por. Osadnictwo wojskowe w dwudziestoleciu międzywojennym: https://kresy.genealodzy.pl/zbior/pdf/osadnicy_wojskowi.pdf, na tej liście Bolesław Albowicz wymieniony jest pod numerem 48, Teofil Albowicz pod numerem 49, Antoni Dziemida pod numerem 1812, Jan Łebkowski pod numerem 4951, Stanisław Małkiński pod numerem 5246, a Stanisław Palewicz wymieniony jest pod numerem 6468 [dostęp: 30.05.2021 r.].

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *