Staniewicz, Zofia (1894 – 1969)

(Por. Powstańcy Sejneńscy. Część I – Wspomnienia i relacje. Część II – Notki biograficzne. Praca zbiorowa pod red. Sławomira Rutkowskiego. Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Sejny 2020, wydanie II, s. 48.)

Zofia Staniewicz, córka Józefa Rapczyńskiego i Teresy, z domu Buczkowskiej. W Powstaniu Sejneńskim była sanitariuszką,  a wcześniej działała w lokalnych strukturach POW. Z ustnej relacji wnuków Marii i Andrzeja Staniewicz dowiadujemy się, że wyszła za mąż za Feliksa Staniewicza. Małżonkowie wychowali i wykształcili czterech synów i dwie córki. Najstarszy syn, Mieczysław (19212000), ojciec Marii i Andrzeja, był niezwykle prawym człowiekiem, wspaniałym polonistą, wychowawcą wielu pokoleń sejneńskich licealistów.  Nie sposób w paru słowach opisać wkładu Mieczysława Eugeniusza Staniewicza w intelektualny i duchowy rozwój swoich wychowanków. Należy koniecznie przeczytać wspomnienie, napisane przez Andrzeja Grygucia, Mieczysław Eugeniusz Staniewicz, opublikowane W Almanachu Sejneńskim nr 11 . Zofia Staniewicz, z domu Rapczyńska, została pochowana na Starym Cmentarzu w Sejnach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie ustnej relacji  wnuków, Marii i Andrzeja Staniewiczów.


1 Almanach Sejneński nr 1, Fundacja Pogranicze w Sejnach, Sejny 2002, s. 389391. 


Rapczyński Stanisław (1897–1945)

(Por. Powstańcy Sejneńscy. Część I – Wspomnienia i relacje. Część II – Notki biograficzne. Praca zbiorowa pod red. Sławomira Rutkowskiego. Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Sejny 2020, wydanie II, s. 37.)

Stanisław Rapczyński urodził się 28 września 1897 r. w Sumowie w gminie Krasnopol. Syn Józefa i Teresy, z domu Buczkowskiej, brat Zofii Staniewicz. W Powstaniu Sejneńskim walczył w „Grupie Sumowo”. Wykazał się walecznością, o której wspominano w literaturze dotyczącej Powstania Sejneńskiego2. Został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 102/1933). Z ustnej relacji  Krewnych, Marii i Andrzeja Staniewicz dowiadujemy się, że był dobrym gospodarzem i wielkim społecznikiem, wraz z żoną wychował trzech synów i dwie córki. W 1945 r. Stanisław Rapczyński zaginął bez wieści w Obławie Augustowskiej. Podzielił los wszystkich ofiar tej Obławy. Do dzisiaj nie wiadomo, kiedy będzie można dotrzeć do miejsca, w którym zostały pochowane ofiary tego ludobójstwa.    W Jego rodzinnym domu mieszka obecnie wnuczka.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie ustnej relacji  krewnych, Marii i Andrzeja Staniewiczów.


2 Wiesław Jan Wysocki, Powstanie Sejneńskie 1919,  wydawcy: Fundacja Historia i Kultura, Wydawnictwo Bellona, Warszawa, 2019, Rozdział V Zwycięskie Powstanie Sejneńskie, s. 40.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *