Azarewicz, Józef (1901 – ?)

Józef Azarewicz urodził się w 1901 r. we wsi Krasne, w gminie Giby. Był synem Antoniego. Działał w POW. W CAW  nie możemy znaleźć bardziej szczegółowych informacji dotyczących udziału Józefa Azarewicza w walce o wolność i niepodległość Polski z racji braku dokumentów osób o nazwiskach rozpoczynających się na litery A – E .

Dzięki uprzejmości Krewnej, Pani Wiesławy Puchłowskiej, której matka pochodziła z rodziny Azarewiczów, dowiedzieliśmy się paru ważnych szczegółów. Otóż Józef Azarewicz, który urodził się w 1901r. a zmarł w 1958 r.  i został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach był synem Aleksandra. To krewny Józefa Azarewicza, który urodził się w 1901 r. także, ale jako syn Antoniego. Był on kawalerem, mieszkał z rodziną swojego brata Napoleona Azarewicza we wsi Krasne. Prawdopodobnie został pochowany na cmentarzu parafialnym w Karolinie. Prosimy o pomoc w ustaleniu czasu i miejsca służby Józefa Azarewicza z Krasnego w Polskiej Organizacji Wojskowej oraz w Wojsku Polskim, prosimy o pomoc w ustaleniu daty jego śmierci oraz miejsca pochówku. Czy rzeczywiście jest to cmentarz w Karolinie?

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1, napisów na cmentarnym nagrobku oraz informacji otrzymanych od Krewnej Wiesłąwy Puchłowskiej.

1Centralne Archiwum Wojskowe https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html . Listy członków POW z lat 1918 – 1919, sporządzone przez Dominika Miszkiela i Piotra Szyryńskiego.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *