Azarewicz, Józef (1900 – ?)

Józef Azarewicz urodził się w 1900 r. we wsi Krasne, w gminie Giby. Był synem Antoniego. Działał w POW. W CAW  nie możemy znaleźć bardziej szczegółowych informacji dotyczących udziału Józefa Azarewicza w walce o wolność i niepodległość Polski z racji braku dokumentów osób o nazwiskach rozpoczynających się na litery A – E .

Dzięki uprzejmości Krewnej, Pani Wiesławy Puchłowskiej, której matka pochodziła z rodziny Azarewiczów, dowiedzieliśmy się paru ważnych szczegółów. Otóż Józef Azarewicz, który urodził się w 1901r. a zmarł w 1958 r.  i został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach był synem Aleksandra. To krewny Józefa Azarewicza, który urodził się w 1900 r. jako syn Antoniego. Był kawalerem, mieszkał z rodziną swojego brata Napoleona Azarewicza we wsi Krasne. Prawdopodobnie został pochowany na cmentarzu parafialnym w Karolinie. Prosimy o pomoc w ustaleniu czasu i miejsca służby Józefa Azarewicza z Krasnego w Polskiej Organizacji Wojskowej oraz w Wojsku Polskim, prosimy o pomoc w ustaleniu daty jego śmierci oraz miejsca pochówku. Czy rzeczywiście jest to cmentarz w Karolinie?

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1, napisów na cmentarnym nagrobku oraz informacji otrzymanych od Krewnej Wiesłąwy Puchłowskiej.

1Centralne Archiwum Wojskowe https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html . Listy członków POW z lat 1918 – 1919, sporządzone przez Dominika Miszkiela i Piotra Szyryńskiego.

23.04.2024 r.

Pod adresem https://jzi.org.pl/geneo/ znajdujemy kopię aktu chrztu nr 13/1900 Józefa Azarewicza, syna Antoniego:

ParafiaKrasnopol
Rok1900
Akt13
Data Chrztu1900-01-21
Miejscowość (parafia)Krasne
ImionaJózef
NazwiskoAzarewicz
PłećMężczyzna
Data urodzenia1900-01-16
Imię ojcaAntoni
Nazwisko ojcaAzarewicz
Wiek ojca30
Imię matkiAnna
Nazwisko matkiNaumowicz
Wiek matki25
ChrzestniAleksander Azarewicz
Aleksandra Azarewicz
Osoby zgłaszające/świadkowie/asystaStanisław Sobolewski (50) gospodarz z Krasnego
Józef Milewski (28) gospodarz z Krasnego
Ojciecgospodarz z Krasnego
Chrzciłks. Antoni Jusajtys, wikary
Akt podpisałks. Władysław Pałukajtys
KsięgaUrodzenia 1894-1906
Osoba indeksującaWojciech Tomczyk
Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *