Żegarski: Józef, Konstanty i Wincenty

Żegarski Józef (? – ?)

Józef Żegarski, syn Józefa, działał w POW i brał udział w Powstaniu Sejneńskim 1919 r. Na obu cmentarzach w Sejnach brak jest jego grobu.

Żegarski  Konstanty (1900 – ?)

Konstanty Żegarski urodził się 1 listopada 1900 r. w Okółku. Jego wniosek o nadanie mu Medalu Niepodległości został  przyjęty (widnieje na nim pieczątka Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości), nie został jednak z jakiś powodów rozpatrzony (brak jest decyzji o odrzuceniu wniosku, nie ma też Konstantego Żegarskiego na liście osób odznaczonych). Samo złożenie wniosku jest dla nas jednak dowodem na udział Konstantego Żegarskiego w Powstaniu Sejneńskim i/lub w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920. Niestety w Sejnach nie możemy odnaleźć jego grobu.

Żegarski Wincenty (1899 – 1976)

Wincenty Żegarski  urodził się w 1899 r. we wsi Bosse (gmina Berżniki) jako syn Piotra.

Więcej: Żegarski (vel Zegarski), Wincenty (1899 – 1976), zarejestrowany GRÓB WETERANA – Powstańcy sejneńscy (powstancy-sejnenscy.pl)

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1 oraz napisów na cmentarnych nagrobkach.

1Centralne Archiwum Wojskowe https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html, Listy członków POW z lat 1918 – 1919, sporządzone przez Dominika Miszkiela i Piotra Szyryńskiego, strona internetowa straty.pl.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *