Wydra, Antoni, Józef i Piotr

Wydra vel Wydro, Antoni (1902 – 1983)

Antoni Wydra urodził się 15 lutego 1902 r. we wsi Rudka, w gminie Wiejsieje (obecna Litwa), jako syn Władysława i Ewy Mikilanis. W POW działał pod pseudonimem „Jasion”. W latach międzywojennych mieszkał we wsi Nowosady, w gminie Krasnowo (obecnie gmina Sejny).  Był rolnikiem. W 1937 r. (7 czerwca) jego wniosek o odznaczenie Medalem Niepodległości został odrzucony. Na obu sejneńskich cmentarzach nie możemy odnaleźć grobu Antoniego Wydry. Nie wiemy, kiedy i gdzie umarł. Być może został pochowany w Puńsku. (Od 12 grudnia 2022 r. już wiemy, że został pochowany w Sejnach, na Starym Cmentarzu.)

W Obławie Augustowskiej zginął Władysław Wydra, urodzony 8 maja 1903 r., syn Antoniego i Stefanii, zamieszkały w Dworczysku. Czy Antoni i Władysław Wydra byli spokrewnieni? Prosimy o pomoc w odpowiedzi na to pytanie.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1 .

1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

22.12.2022 r.

Pan Jan Wydro był uprzejmy poinformować nas, że jego ojciec, Antoni Wydra, urodzony w 1902 r. koło miejscowości Wiejsieje, zmarł 4 stycznia 1983 r. i został pochowany w Sejnach na Starym Cmentarzu jako Antoni Wydro. W tej samej mogile spoczywa jego druga zona Helena. Pan Jan Wydro potwierdza, że w jego rodzinie nazwisko Wydra i Wydro było często używane zamiennie wobec tej samej osoby. Skoro już wiemy, że został pochowany w Sejnach, na Starym Cmentarzu, to przenosimy stąd kopię wspomnienia o Antonim Wydra do zakładki pochowani w Sejnach, na Starym Cmentarzu. Wszystkie zapisy pozostawiamy w starym miejscy po to tylko, aby uzmysłowić naszym Czytelnikom wielką wagę kontaktu z odnalezionymi Rodzinami wspominanych weteranów.

Wydra, Józef (1901 – ?)

Józef Wydra urodził się 31 stycznia 1901 r. we wsi Kalety (obecna Białoruś). Był odznaczony Krzyżem Walecznych, a w 1932 i 1934 w randze sierżanta służył w KOP  (są dokumenty z tymi datami). W 1937 r. został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski nr 259/1937). Na Starym Cmentarzu w Sejnach pochowany jest Józef Wydra, który zmarł 28 czerwca 1990 r. w wieku 55 lat, czyli urodził się w 1935 r. Czy jest to może syn Józefa Wydry, który urodził się w Kaletach w 1901 roku? Prosimy Rodzinę o pomoc w odpowiedzi na to pytanie. Prosimy także o podanie daty śmierci i miejsca jego wiecznego spoczynku.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1 oraz na podstawie napisów z cmentarnego nagrobka, które odczytała Marta Dziemido i Sławomir Rutkowski.

1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

17.03.20233 r.

Dzięki uprzejmości Pana Stanisława Jachimowicza dowiadujemy się, że Józef Wydra, urodzony w 1901 r. w Kaletach (ówczesna parafia Kopciowo), syn Józefa i Stefanii, był starszym bratem Władysława Wydro, urodzonego w 1903 r. w Kaletach, syna Józefa i Stefanii. Władysław Wydro zginął w Obławie Augustowskiej, a Józef Wydro został zastrzelony. Kiedy i gdzie? Z tymi pytaniami zwracamy się do Rodziny i Krewnych Józefa i Władysława Wydro oraz ich braci: Bolesława, urodzonego w Kaletach w 1894 r. i Franciszka, urodzonego w Kaletach w 1897 r.

Wydra, Piotr (? – ?)

Piotr Wydra był rolnikiem, osadnikiem wojskowym (w randze szeregowego), który otrzymał nadanie ziemi w Pełelach, w gminie Krasnowo. Jakie miał zasługi wojenne? Odpowiedź znajdujemy w opracowaniu „Życiorys Antoniego Fejfera spisany przez Henryka Fejfera  (wnuka Antoniego) w maju 2020 roku”. Henryk Fejfer pisze tam między innymi, iż w Pełelach „przydziały ziemi otrzymali inni uczestnicy walk o Sejny – Durtan, Kiewlak, Brzozowski, Sidorowicz, Wydra”.

Na obu sejneńskich cmentarzach nie możemy odnaleźć grobu Piotra Wydry. Być może został pochowany w Puńsku. Nie wiemy, kiedy się urodził i kiedy i gdzie umarł. Czy Piotr Wydra był spokrewniony z Antonim Wydra – z tymi pytaniami zwracamy się do rodziny, krewnych i sąsiadów Antoniego i Piotra Wydry.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1.

1Por. Osadnictwo wojskowe w dwudziestoleciu międzywojennym: https://kresy.genealodzy.pl/zbior/pdf/osadnicy_wojskowi.pdf, na tej liście Piotr Wydra wymieniony jest pod nr 10 097 [dostęp: 30.05.2021 r.] oraz Powstańcy Sejneńscy. Część I – Wspomnienia i relacje. Część II – Notki biograficzne. Praca zbiorowa pod red. Sławomira Rutkowskiego. Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Sejny 2020, wydanie II, s. 20–23.

Dodaj do zakładek Link.

3 odpowiedzi na „Wydra, Antoni, Józef i Piotr

  1. piotr komentarz:

    W tym artykule jest dużo nieścisłości . Nie chodzi o nazwisko WYDRA ale WYDRO we wsi Nowosady i okolicy mieszkają potomkowie ANTONIEGO WYDRO .

    • Irena Kasperowicz-Ruka komentarz:

      We wszystkich cytowanych dokumentach występuje nazwisko Wydra. Uprzejmie proszę o przesłanie zdjęć dokumentów, w którym występuje nazwisko Wydro i dotyczy tej samej osoby. Być może w różnych okresach czasu pisano to samo nazwisko inaczej. W powyższych opisach źródłem były dokumenty pochodzące z początków XX wieku.

    • Irena Kasperowicz-Ruka komentarz:

      Pod adresem https://pbc.biaman.pl/dlibra/publication/13600/edition/12977/content znajduje się internetowa wersja ,,Materiałów do dziejów ziemi sejneńskiej”, tom 1, Białystok 1963. Na stronach 118-119 wymienione zostało nazwisko Wydra w grupie paru nazwisk rudników, specjalistów z okolic Sejn, którzy z pokolenia na pokolenie przekazywali swoim potomkom tajemnice wydobycia i przeróbki rudy żelaza. Rodziny o nazwisku Wydra należały do grupy bardzo zamożnych mieszkańców Sejneńszczyzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *