(Por. Powstańcy Sejneńscy. Część I – Wspomnienia i relacje. Część II – Notki biograficzne. Praca zbiorowa pod red. Sławomira Rutkowskiego. Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Sejny 2020, wydanie II, s. 25.)
Stanisław Jungiewicz, poległy Powstaniec Sejneński. Urodził się 14 sierpnia 1898 r. w Berżnikach, był synem Ludwika i Wiktorii, z domu Wabołów. Do POW wstąpił mając około 19 lat. Po zakończeniu Powstania Sejneńskiego wstąpił w szeregi 41 Suwalskiego Pułku Piechoty. Zginął w zasadce 18 października 1919 r. w pobliżu wsi Widugiery przy kontroli granicy, wywalczonej przez Powstańców na linii demarkacyjnej marszałka Francji Ferdynanda Focha – linii zatwierdzonej przez Radę Najwyższą Głównych Mocarstw Sprzymierzonych i Stowarzyszonych w dniu 26 lipca 1919 roku w Paryżu. Powstanie Sejneńskie wybuchło, gdyż okupacyjne wojska litewskie nie wycofały się za tę linię. Siostrą poległego przy ochronie granicy państwowej Stanisława Jungiewicza była Jadwiga, żona Stanisława Malinowskiego. Ich Syn Stefan zachował pamięć o swoim Wujku do dzisiaj. Zgodnie z rodzinnym przekazem, opartym na relacjach towarzyszy broni, martwy Stanisław Jungiewicz został przewieziony na furmance do Suwałk i pochowany w pojedynczej mogile na cmentarzu przy ulicy Bakałarzewskiej. W wieku chłopięcym Stefan Malinowski razem z babcią Wiktorią odwiedzał grób swojego Wujka, później już nie mógł jednak tej mogiły odszukać. W posiadaniu rodziny jest oryginalny dokument, w którym Stanisław Jungiewicz jest wymieniony jako Powstaniec Sejneński. W 1932 r. został pośmiertnie odznaczony Medalem Niepodległości (Monitor Polski nr 167/1932, Dział C. poz. 528) ś.p. Jungiewicz Stanisław).
21.11.2023 r.
Stanisław Jungiewicz na Liście strat Wojska Polskiego. Polegli i zmarli w wojnach 1918–1920, Wojskowe Biuro Historyczne, Warszawa 1934, dostępnej pod adresem: https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/39404/edition/56413/content, wymieniony jest pod numerem 14140. Był żołnierzem, w stopniu szeregowego, 41. pułku piechoty. Zginął w okolicach Sejn 18 października 1919 r. Został pochowany na cmentarzu w Suwałkach. W Suwałkach stacjonowała bowiem jednostka wojskowa, w której służył.