Józef Mejsak urodził się 18 marca 1895 r. we wsi Wiżajny. W swoim Arkuszu Ewidencyjnym przebiegu służby w Polskiej Organizacji Wojskowej napisał, iż ukończył drugi oddział szkoły powszechnej. Pracował w rolnictwie. W maju 1916 r. został przez Niemców wywieziony do Wilna na przymusowe roboty, skąd uciekł w końcu tego roku i wrócił do pracy na roli do dnia 17 sierpnia 1919 r., kiedy to zgłosił się jako ochotnik do drugiej kompanii powstańczej, którą dowodził por. Ostrowski. W Powstaniu Sejneńskim walczył pod Sejnami. Został ranny w lewe udo. W szpitalu w Suwałkach leżał miesiąc. Został inwalidą wojennym i pobierał z tego tytułu zasiłek. Swój Arkusz Ewidencyjny Józef Mejsak podpisał 20 kwietnia 1929 r. Jako miejsce zamieszkania podał Wiżajny.
Prosimy o pomoc w sprawie ustalenia daty śmierci i miejsca wiecznego spoczynku Józefa Mejsaka, urodzonego w 1895 r. w Wiżajnach Na obu sejneńskich cmentarzach nie znaleziono nie tylko jego grobu, ale grobu kogokolwiek w nim pochowanego o tym samym nazwisku.
Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji, zaczerpniętych z kopii Arkusza Ewidencyjnego, napisanego i podpisanego przez Józefa Mejsaka.
7.11.2022 r.
Dzięki uprzejmości Pani Anety Nowikowskiej dowiedzieliśmy się, że Józef Mejsak zmarł 25 października 1972 r. i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Wiżajnach. Pod udostępnionym nam adresem Mogily.pl – Cmentarz Parafialny w Wiżajnach lub http://mogily.pl/wizajny/mejsakj%C3%B3zef_654431 [dostęp: 7.11.2022 r.] znajdujemy zdjęcia mogiły, umiejscowienie mogiły (sektor B, nr 1118) na planie cmentarza oraz następującą informację:
ś.p.
Mejsak Józef
ur. 1895 zm. 25.10.1972
żył(a) 77 lat
3.06.2024 r.
Dzięki uprzejmości Pana Zenona Łanczkowskiego, mieszkańca Wiżajn, dowiedzieliśmy się, że Józef Mejsak zawarł związek małżeński z Anną, której mogiły w internetowo dostępnym spisie osób pochowanych na cmentarzu w Wiżajnach obecnie nie znajdujemy. Małżeństwo Anny i Józefa Mejsaków było bezdzietne. Pan Łanczkowski poszukuje obecnie potomków Antoniego Mejsaka, który był bratem Józefa Mejsaka.
30.07.2024 r.
Zarejestrowany GRÓB WETERANA
Na podstawie art.3 ust. 11 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz. U. z 2018 r., poz. 2529) Prezes Instytutu Pamięci Narodowej poinformował, że mogiła Józefa Mejsaka, pochowanego na Cmentarzu Parafialnym w Wiżajnach, została wpisana do centralnej ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Tabliczki z napisem GRÓB WETERANA WALK O WOLNOŚC I NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI oraz zaświadczenia z numerem ewidencyjnym mogiły zostały wręczone rodzinom przez Pana dr Marka Jedynaka, Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku dnia 24 sierpnia 2024 r. w Muzeum Kresów w Sejnach, w czasie uroczystości poświęconej 105. rocznicy wybuchu Powstania Sejneńskiego.