Szarejko, Wacław (1896 – 1955)

Wacław Szarejko urodził się w 1896 r. w Gibach jako syn Józefa. W randze szeregowego działał w POW i brał udział w Powstaniu Sejneńskim. Pan Józef Szarejko z Gib jest krewnym  Wacława Szarejko i wspomina, że po II wojnie światowej Wacław Szarejko mieszkał wraz z rodziną w okolicach Gołdapi. Gdy bardzo poważnie zachorował, to powrócił do Gib po to tylko, aby tu umrzeć i być pochowanym w Sejnach. Pan Józef Szarejko uczestniczył w organizacji jego pogrzebu i w samym pogrzebie na Nowym Cmentarzu w Sejnach.  Wacław Szarejko zmarł w 1955 roku w wieku 59 lat.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1, napisów na cmentarnym nagrobku oraz na podstawie informacji, otrzymanych od Pana Józefa Szarejko z Gib.

1Centralne Archiwum Wojskowe https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html, Listy członków POW z lat 1918 – 1919, sporządzone przez Dominika Miszkiela i Piotra Szyryńskiego.

Mogiła Wacława Szarejko na Nowym Cmentarzu w Sejnach:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *