Sitko, Bolesław (1886 – 1962)

Bolesław Sitko urodził się 5 października 1886 r.  we wsi Jeziorki Małe, w Parafii Krasnopolskiej. W latach 1920 – 1921 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, służył w stopniu sierżanta i otrzymał Krzyż Walecznych.  Rodzina wspomina, że został wcielony do armii carskiej. W czasie walk I wojny światowej dostał się do niewoli niemieckiej. W wojsku carskim, a następnie w Wojsku Polskim służył łącznie przez siedem lat.  Przechodził z wojskiem przez Wilno, był ranny w nogi. Córka Teofila Litwińska, z domu Sitko pamięta, że za swoją siedmioletnią służbę otrzymał 6 medali i odznaczeń wojennych, które niestety zaginęły. Zmarł w 1962 roku. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Karolinie.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1, informacji otrzymanych od córki Bolesława Sitko, Pani Teofili Litwińskiej oraz jego wnuczki, Pani Haliny Dochód, a także na podstawie napisów na cmentarnym nagrobku.

 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

Dziękujemy Pani Halinie Dochód oraz Panu Jerzemu Dochód, wnuczce i prawnukowi Bolesława Sitko, za przekazanie i wyrażenie zgody na opublikowanie dwóch zdjęć, na których można rozpoznać Bolesława Sitko jako wojskowego z wąsikiem.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *