Jabłoński Józef i Józef

Jabłoński Józef (1889 – ?)

Józef Jabłoński urodził się w 1889 r. we wsi Michnowce, gmina Krasnopol. Był wyrobnikiem. W 1932 r. został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 131/1933, Dział C. poz. 255 ), ale odznaczenie i dyplom nie były wysyłane. Niestety w Sejnach nie możemy odnaleźć jego grobu pomimo tego, że osoby o tym nazwisku są pochowane na sejneńskich cmentarzach.

Jabłoński Józef (1899 – ?)

Józef Jabłoński urodził się 25 grudnia 1899 r. w gminie Krasnopol, we wsi Grodziewszczyzna (tak napisano w cytowanym dokumencie, albowiem wieś Grudziewszczyzna nazywana była pierwotnie Grodzieńszczyzną). Był wyrobnikiem. W POW działał pod pseudonimem „Sosna”. W 1938 r. został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 177/1938, Dział C. według alfabetu: za ś.p. Jabłoński Józef i przed Jabłoński Marian), ale odznaczenie i dyplom nie były wysyłane. Niestety w Sejnach nie możemy odnaleźć jego grobu. Być może pochowany został w Krasnopolu.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1.

1  Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *