Gruguć, Franciszek (1899 – 1978)

Franciszek Gryguć urodził się w 1899 r. w Stabieńszczyźnie, w ówczesnej gminie Krasnopol. W 1933 r. został  odznaczony Medalem Niepodległości (,,Monitor Polski” nr 131/1933, Dz. C., poz. 225). Odznaczenia i dyplomu niestety nie wysłano na wskazany we wniosku adres zamieszkania: wieś Stabieńszczyzna, gmina Krasnopol. Był rolnikiem. Na Starym Cmentarzu w Sejnach spoczywa  Franciszek Gryguć, który zmarł 10 sierpnia 1978 r. w wieku 78 lat. W tej samej mogile spoczywa także Stefania Gryguć, która zmarła w 1896 r. Pan Stanisław Jachimowicz potwierdza, że jest to mogiła Franciszka Grygucia ze Stabieńszczyzny i jego żony Stefanii, a małżeństwo to było bezdzietne. Pan Stanisław Jachimowicz odnalazł w Internecie akt urodzin Franciszka Grygucia. Wynika z niego, że Franciszek Gryguć urodził się w Stabieszczyźnie w 1899 r., a jego rodzicami byli Antoni i Anna, z domu Klimowicz. Warto nadmienić, że na Starym Cmentarzu w Sejnach spoczywa czterech Franciszków Gryguciów, a na Nowym tylko Anna i Antoni Gryguć, którzy zmarli w 1937 r. i w 1928 r.  Franciszek Gryguć, żyjący w latach 1885 – 1963,  spoczywa w mogile już zarejestrowanej jako GRÓB WETERANA. (Por. Gryguć, Franciszek (1885–1963), zarejestrowany GRÓB WETERANA – Powstańcy sejneńscy (powstancy-sejnenscy.pl).

Bardzo dziękujemy Panu Stanisławowi Jachimowiczowi za pomoc w uzasadnieniu, że Franciszek Gryguć urodzony w 1899 r. w Stabieńszczyźnie, spoczywa w Sejnach na Starym Cmentarzu obok swojej żony Stefanii Gryguć.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1, informacji otrzymanych od Pana Stanisława Jachimowicza ze Stabieńszczyzny oraz na podstawie napisów na cmentarnych nagrobkach.

1Centralne Archiwum Wojskowe https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *