Kunc, Stanisław (1900 – 1942)

Na zdjęciu z 1919 r., pochodzącym ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach (por. Powstanie Sejneńskie 1919, Katalog Wystawy, Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Białymstoku, Białystok 2019, strona tytułowa oraz strona 49, a także: Krzysztof Skłodowski, Dzisiaj ziemia wasza jest wolną. O niepodległość Suwalszczyzny, Muzeum Okręgowe, Suwałki1999, s. 75) widoczni są członkowie Suwalskiego Okręgu POW, którzy podjęli służbę wojskową w I Suwalskiej Kompanii Ochotniczej Dowództwa Obrony Kresów Ziemi Suwalskiej. W większości byli uczniami suwalskiego gimnazjum.  Występuje wśród nich Powstaniec Sejneński Stanisław Kunc, brat właściciela browaru w Suwałkach.

Stanisław Kunc urodził się 14 listopada 1900 r. w Suwałkach. Był synem Piotra i Lucyny, z domu Żmijewskiej. W POW działał, jeszcze jako gimnazjalista, pod pseudonimem ,,Wernowski”. Był Powstańcem Sejneńskim. W 1931 r. został odznaczony Medalem Nieodległości (,,Monitor Polski” nr 260/1931), zamienionym w 1934 r. na Krzyż Niepodległości (,,Monitor Polski” nr 23/1934, Dział B. poz. 158, s. 1). W okresie międzywojennym pracował jako nauczyciel w gminie  Bozuny powiatu Oszmiany, w województwie Wileńskim. Po rozpoczęciu II wojny światowej został wywieziony do Kazachstanu. Na mocy układu Sikorski-Majski, w stopniu strzelca, wstąpił w szeregi tworzącej się armii gen. Władysława Andersa. Zmarł 7 marca 1942 r. w czasie pełnienia służby wojskowej. Został pochowany na cmentarzu usytuowanym przy stacji zbornej w miejscowości Czokpak w Kazachstanie, w grobie nr 7.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie internetowo dostępnych materiałów.1

1https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=30&szufladka=KULP-KUPR oraz https://straty.pl/szukaj-osoby.php

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *