Czarniecki (vel Czarniewski), Antoni (1893 – 1977)

Antoni Czarniecki urodził się 13 czerwca 1893 r. w Gibach. W swoim Arkuszu Ewidencyjnym przebiegu służby w Polskiej Organizacji Wojskowej napisał, iż ukończył szkołę powszechną. Od 15 maja do 1 września 1919 r. działał w POW w stopniu szeregowego pod pseudonimem „Lipiński” i pełnił funkcję sekcyjnego. W Powstaniu Sejneńskim walczył pod Gibami, Berżnikami i Sejnami jako dowódca  ośmioosobowej sekcji. Po latach pamiętał nazwiska pięciu swoich podwładnych. To Bolesław Namiotko, Adolf Namiotko, Antoni Łozowski, Józef Żurkiewicz, Stanisław Pośka. Arkusz Ewidencyjny Antoni Czarniecki podpisał 11 kwietnia 1929 r. Wymienił tam Tauroszyszki w gminie Krasnowo jako miejsce swojego zamieszkania. Jest to przekonywujący dowód, że osadnikiem wojskowym w Tauroszyszkach był Antoni Czarniecki, a nie Antoni Czarniewski, jak podano błędnie w spisie osadników wojskowych1. Po zakończeniu Powstania Sejneńskiego służył w Wojsku Polskim i z tego tytułu został osadnikiem wojskowym.

Antoni Czarniecki został  w 1932 r. odznaczony Medalem Niepodległości. („Monitor Polski” nr 167/1932, Dział C, pozycja 211).

W Sejnach na obu cmentarzach nie znaleziono grobu Antoniego Czarnieckiego. Na Starym Cmentarzu pochowany jest natomiast Antoni Romuald Czarniecki, który zmarł tragicznie w wieku 14 lat 16 września 1944 r. Grób sprawia wrażenie opuszczonego, tak jakby nikogo z rodziny dawno tu nie było. Od Prawnuka dowiadujemy się, że Antoni Romuald był synem Antoniego Czarnieckiego, tragicznie zmarłego w wieku 14 lat. Antoniego Czarnieckiego.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji, zaczerpniętych z kopii własnoręcznie napisanego i podpisanego przez Antoniego Czarnieckiego Arkusza Ewidencyjnego, na podstawie podanych źródeł1 oraz oświadczenia Prawnuka.

1Osadnictwo wojskowe w dwudziestoleciu międzywojennym: https://kresy.genealodzy.pl/zbior/pdf/osadnicy_wojskowi.pdf, na tej liście Antoni Czarniecki  (vel Czarniewski) wymieniony jest pod nr 1265 [dostęp: 30.05.2021 r.].

Listy członków POW z lat 1918 – 1919, sporządzone przez Dominika Miszkiela i Piotra Szyryńskiego.

Z informacji przekazanych przez Prawnuka dowiadujemy się, że Antoni Czarniecki zmarł w 1977 r. w Biskupcu i został tam pochowany.

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Czarniecki (vel Czarniewski), Antoni (1893 – 1977)

 1. Rafał komentarz:

  Proszę o kontakt, Antoni Czarniecki to mój pradziadek.

  • Irena Kasperowicz-Ruka komentarz:

   Szanowny Panie Rafale, bardzo się cieszę z Pana głosu. Właśnie wysłałam mail na podany przez Pana adres mailowy i załączyłam zdjęcia grobu Antoniego Romualda z Sejn.
   Serdecznie pozdrawiam,
   Irena Kasperowicz-Ruka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *