Józef Żytkowski, ur. w 1894 roku w Żegarach w gminie Berżniki, syn Władysława i Józefy . Członek POW komendy lokalnej „Kopciowo” w obwodzie sejneńskim. Powstaniec Sejneński. W latach trzydziestych był zatrudniony jako pracownik leśny w Wólce Draguńskiej w gminie Wołowiczowce (vel Wołłowiczowce), a następnie w Józefowie w Nadleśnictwa Hańcza. W ramach osadnictwa wojskowego otrzymał nadanie ziemi w Kolonii Sejny. W 1933 r. został odznaczony Medalem Niepodległości. Został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach.
Opracował Krzysztof Skłodowski.
Irena Kasperowicz-Ruka dopisuje wspomnienia Wnuka, Józefa Polakowskiego. Potwierdził on, że Józef Żytkowski nie był gajowym, tylko pracownikiem leśnym. Pamięta rodzinne opowiadania, związane z wożenie robotników furmanką do pracy w lesie. Był bardzo chorowity, zmarł na raka w Kolonii Sejny w wieku 46 lat.
24.10.2023 r.
Zarejestrowany GRÓB WETERANA
Na podstawie art.3 ust. 11 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz. U. z 2018 r., poz. 2529) Prezes Instytutu Pamięci Narodowej poinformował, że mogiła Józefa Żytkowskiego, pochowanego na Starym Cmentarzu Parafialnym w Sejnach, została wpisana do centralnej ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Tabliczki z napisem GRÓB WETERANA WALK O WOLNOŚC I NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI oraz zaświadczenia z numerem ewidencyjnym mogiły zostały wręczone rodzinom przez Pana dr Marka Jedynaka, Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku dnia 24 sierpnia 2024 r. w Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach, w czasie uroczystości poświęconej 105. rocznicy wybuchu Powstania Sejneńskiego.