Modzelewska, Pelagia (1902 – przed 1929)

Pelagia Delatkiewiczówna, po mężu Modzelewska, urodziła się około 1902 roku w Sejnach. Należała do POW. W czasie I wojny światowej uczyła prywatnie w Posejnelach i w Gibach. W Powstaniu Sejneńskim działała jako sanitariuszka. Po odzyskaniu niepodległości była  nauczycielką w Sejnach. Zmarła przed 1929 rokiem. Wniosek o jej pośmiertne odznaczenie Medalem Niepodległości złożyła siostra Helena Jankowska, zamieszkała w Radzyminie, przy ul. Warszawskiej 20. W dostępnej internetowo bazie dokumentów Centralnego Archiwum Wojskowego brak jest jednak informacji o dalszych losach złożonego wniosku.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji otrzymanych od  Krzysztofa Skłodowskiego oraz na podstawie dostępnych materiałów1.

1Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *