Andrejczyk, Wincenty (1893 – 1923), zarejestrowany GRÓB WETERANA

Wincenty Andrejczyk urodził się w 1893 r. Był synem Wincentego i Teresy. W 1932 r. został odznaczony pośmiertnie Medalem Niepodległości („Monitor Polski nr 167/1932, Dział C. poz. 5 i zapis: śp. Andrejczyk Wincenty). Odznaczenie to potwierdza, że musiał być Powstańcem Sejneńskim i/lub uczestnikiem wojny polsko  bolszewickiej 1920 r.  Zmarł 10 lipca 1923 r. w wieku 30 lat i został pochowany na Nowym Cmentarzu w Sejnach. W tym samym grobie pochowany został także Wincenty Andrejczyk, urodzony w 1858 r. Czy był on ojcem Wincentego Andrejczyka, który urodził się w 1893 r.? Prosimy rodzinę, krewnych i znajomych  o pomoc w udzieleniu odpowiedzi na to pytanie oraz o uzupełnieniu tego skromnego wspomnienia o tak młodo zmarłym Wincentym Andrejczyku.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródełoraz na podstawie napisów na cmentarnym nagrobku, które odczytał Sławomir Rutkowski.

Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html.

4.09.2022 r.

Apel o pomoc rodziny w uzupełnieniu powyższego wspomnienia zakończył się sukcesem. Na podstawie relacji Heleny Andrejczyk, której ojciec Józef był młodszym i przyrodnim bratem Wincentego Andrejczyka dowiadujemy się, że Wincenty Andrejczyk urodził się 19 października 1893 r. w Zagówcu. Był synem Wincentego (urodzonego w 1858 r. w Zagówcu) oraz Teresy, z domu Klimowicz (urodzonej w Babańcach), a zmarł w Sejnach 10 lipca 1923 r.  Był Powstańcem Sejneńskim. Przyczyną jego tragicznej, przedwczesnej śmierci było silne poparzenie. W czasie pożaru domu narzeczonej śpieszył rodzinie z pomocą. Spadła na niego płonąca belka. Zmarł w szpitalu w Sejnach. Czytelnika może zaskoczyć w tym zdaniu słowo “szpital”. Niewiele bowiem osób jeszcze pamięta, że w okresie międzywojennym działał w Sejnach szpital św. Szymona, który decyzją Rady Miejskiej z dnia 13 grudnia 1928 r. został zamknięty na skutek braku środków na jego utrzymanie1.

Z relacji Heleny Andrejczyk dowiadujemy się także, że Wincenty Andrejczyk był młodszym i przyrodnim bratem Józefa Andrejczyka, ojca Tomasza Andrejczyka, czyli dziadka córki Tomasza, Marii Magdaleny Andrejczyk. Powstaniec Sejneński był zatem przyrodnim bratem dziadka naszej słynnej lekkoatletki, specjalizującej się w rzucie oszczepem, dwukrotnej olimpijki (2016, 2020), wicemistrzyni olimpijskiej, medalistki mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych oraz ogólnopolskiej olimpiady młodzieży, rekordzistki Polski seniorek (71,40 m, 9 maja 2021 roku w Splicie – 3. wynik w historii światowej lekkoatletyki) i juniorek (62,11 m, 1 sierpnia 2015 roku w Cetniewie)2.

1Stanisław Buchowski, Rada Miejska w Sejnach w okresie międzywojennym, http://www.astn.pl/r2003/rada.htm [dostęp: 4.09.2022 r.]

2Maria Andrejczyk – Wikipedia, wolna encyklopedia [dostęp: 4.09.2022 r.]

Zdjęcie Wincentego Andrejczyka z lat dwudziestych ubiegłego wieku, udostępnione przez Helenę Andrejczyk, córkę brata przyrodniego Wincentego Andrejczyka.

Zarejestrowany GRÓB WETERANA
Na podstawie art.3 ust. 11 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz. U. z 2018 r., poz. 2529) Prezes Instytutu Pamięci Narodowej poinformował, że mogiła Wincentego Andrejczyka, pochowanego na  Nowym Cmentarzu Parafialnym w Sejnach, została wpisana do centralnej ewidencji grobów  weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Tabliczkę z napisem GRÓB WETERANA WALK O WOLNOŚC I NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI  oraz zaświadczenie z numerem ewidencyjnym mogiły dnia 23 sierpnia 2023 r. wręczył w Sejnach przedstawicielom Rodziny Pan dr Marek Jedynak, Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku w czasie uroczystości specjalnie w tym celu zorganizowanej w siedzibie Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów przez Panią Beatę Dźwilewską, Prezesa Stowarzyszenia Zwolenników Idei Upamiętniania Komendanta ,,ZIUK” i członków Stowarzyszenia, przy współpracy z Panią Barbarą Miszkiel oraz z grupą przedstawicieli powstańczych rodzin w składzie: Halina i Jan Dzienisiewicz, Marta Dziemido, Irena Kasperowicz-Ruka, Bernard Kozakiewicz, Sławomir Rutkowski, Henryk Sylwista, a przede wszystkim przy życzliwej pomocy Księdza Prałata Zbigniewa Bzdaka, Proboszcza Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach. 

22.04.2024 r.

Pod adresem https://jzi.org.pl/geneo/ znajdujemy kopię aktu zgonu nr 79/1923 Wincentego Andrejczyka:

ParafiaSejny
Rok1923, nr 79/1923
Data wpisu1923-07-10
Miejscowość (parafia)Sejny
ImionaWincenty
NazwiskoAndrejczyk
PłećMężczyzna
Data zgonu1923-07-10
Wiek23 ?
Imię ojcaWincenty
Nazwisko ojcaAndrejczyk
Imię matkiTeresa
Nazwisko matkiAndrejczyk
Nazwisko rodowe matkiKlimowicz
Stan cywilnykawaler
Osoby zgłaszające/świadkowieWincenty Andrejczyk (51) ojciec zmarłego z Pomorzanki
Józef Bielecki (48) zakrystian z Sejn
Miejsce urodzeniaZagówiec
Uwagigospodarz; zamieszkały w Pomorzance
Akt podpisałks. Adam Jasionowski
KsięgaZgony 1920-1926
Osoba indeksującaWioletta Ostrowska
Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *