Szczudło, Jan (1899 – ?)

Jan Szczudło urodził się 16 października 1899 r. Jego wniosek o odznaczenie Krzyżem lub Medalem Niepodległości został złożony, co potwierdza dokument opatrzony pieczątką Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości. Nie ma jednak dokumentu potwierdzającego decyzję Komitetu. Na liście odznaczonych Krzyżem lub Medalem niepodległości nie występuje nazwisko Jan Szczudło. Złożenie wniosku o odznaczenie jest dla nas dowodem na to, że wnioskodawca w latach poprzedzających rok 1921 musiał brać udział w walkach o wolność i niepodległość Polski.  Na Nowym Cmentarzu w Sejnach jest pochowany Jan Szczudło, żyjący w latach 1899-1970. Bez pomocy rodziny nie możemy jednak odpowiedzieć na pytanie, czy pochowany w Sejnach Jan Szczudło to ten sam Jan Szczudło, który złożył wniosek o odznaczenie Krzyżem czy Medalem Niepodległości.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1.

1  Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Szczudło, Jan (1899 – ?)

  1. Andrzej Szczudło komentarz:

    Jan Szczudło był moim dziadkiem (syn Adama i Karoliny Pietranis). Jednak podana tu data jego urodzenia nie jest zgodna z moimi danymi, nie pasuje dzień i miesiąc. Mój dziadek urodził się 29.06.1899 r. w Zagówcu, zmarł tamże 26.11.1970 r. Był milczkiem z natury i nigdy nie wspominał o swoim udziale w Powstaniu Sejneńskim. Ale swoją drogą, w latach 70. kiedy byłem w LO w Sejnach, nigdy nie słyszałem pojęcia “Powstanie Sejneńskie”. Jestem genealogiem i dlatego wiem, że nie było tu innego Jana Szczudło. Chętnie przyjąłbym jakiś dokument dotyczący dziadka Jana, bo był niepiśmienny i nic nam w papierach nie zostawił.

    • Irena Kasperowicz-Ruka komentarz:

      Internetowo dostępny dokument, w którym podana jest wyraźnie napisana data urodzin Jana Szczudło jako 16.10.1899 ma określony numer: 67-20379. Uprzejmie prosimy Rodzinę Jana Szczudło o zwrócenie się do Centralnego Archiwum Wojskowego o szczegółowe dane, dotyczące daty i miejsca urodzenia, imion rodziców i wojennych zasług Jana Szczudło. Bez tego nie rozstrzygniemy, czy nastąpiła tylko mała pomyłka w zapisie dnia i miesiąca urodzenia, czy są to jednak dwie różne osoby, urodzone w tym samym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *