Radzewicz, Bronisław (1896 – 1959), zarejestrowany GRÓB WETERANA

Wspomnienie, aktualne od 1 grudnia 2021 r. do 5.09.2022 r.

Radzewicz, Bronisław (1896 – 1950)

Bronisław Radzewicz urodził się  w 1896 r. w Sejnach. Jak napisał w swoim Arkuszu Ewidencyjnym1 ukończył pierwszy oddział szkoły powszechnej. Od 1 sierpnia do 1 września 1919 r. działał w POW jako szeregowy. W Powstaniu Sejneńskim walczył pod Sejnami.  Jako przełożonych wymienił por. Aleksandrowicza jako dowódcę plutonu oraz poruczników Ostrowskiego i Rudnickiego. Po 1 września 1919 r. służył w wojsku polskim. Na pytanie arkusza, czym zajmuje się obecnie odpowiedział: wyrobnik. Swój Arkusz Ewidencyjny Bronisław Radzewicz podpisał 19 kwietnia 1929 r., a ul. 11 listopada nr 8 w Sejnach wymienił jako miejsce swojego zamieszkania. Jego wniosek o przyznanie Medalu Niepodległości został w 1935 r. odrzucony . Zmarł w 1950 i został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji, zaczerpniętych z kopii Arkusza Ewidencyjnego oraz na podstawie napisu z cmentarnego nagrobka.

Wspomnienie, aktualne od 6.09.2022 r.

Bronisław Radzewicz urodził się  4 września 1896 r. w Sejnach. Był synem Dominika i Rozalii. W swoim Arkuszu Ewidencyjnym przebiegu służby w Polskiej Organizacji Wojskowej napisał, iż ukończył pierwszy oddział szkoły powszechnej. Od 1 sierpnia do 1 września 1919 r. działał w POW jako szeregowy. W Powstaniu Sejneńskim walczył pod Sejnami. Jako przełożonych wymienił por. Aleksandrowicza jako dowódcę plutonu oraz poruczników Ostrowskiego i Rudnickiego. Po 1 września 1919 r. służył w wojsku polskim. Na pytanie arkusza, czym zajmuje się obecnie odpowiedział: wyrobnik. Swój Arkusz Ewidencyjny Bronisław Radzewicz podpisał 19 kwietnia 1929 r., a ul. 11 listopada nr 8 w Sejnach wymienił jako miejsce swojego zamieszkania. Żoną Bronisława Radzewicza została Emilia Waszkiewicz. Jego wniosek o przyznanie Medalu Niepodległości został w 1935 r. odrzucony. Zmarł 20 stycznia 1959 r. w Sejnach i został pochowany na Starym Cmentarzu.

Na Starym Cmentarzu w Sejnach pochowany został także inny Bronisław Radzewicz, który urodził się 5 grudnia tego samego 1896 r, w folwarku Sejny, mieszkał we wsi Zaleskie, był synem Jana i Marianny, z domu Burzyńskiej, a zmarł 10 października 1950 r. Tylko dzięki życzliwej pomocy wnuczek, Pani Marii Zawadzkiej oraz Pani Zofii Jurkiewicz udało się ustalić, którego z obu Bronisławów Radzewiczów dotyczy powyższe wspomnienie.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie kopii Arkusza Ewidencyjnego, napisu na cmentarnym nagrobku oraz na podstawie informacji otrzymanych od Marii Zawadzkiej, wnuczki Bronisława Radzewicza, żyjącego w latach 1896-1959 i Zofii Jurkiewicz, wnuczki Bronisława Radzewicz, żyjącego w latach 1896-1950.

Zarejestrowany GRÓB WETERANA
Na podstawie art.3 ust. 11 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz. U. z 2018 r., poz. 2529) Prezes Instytutu Pamięci Narodowej poinformował, że mogiła Bronisława Radzewicza, pochowanego na  Starym Cmentarzu Parafialnym w Sejnach, została wpisana do centralnej ewidencji grobów  weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Tabliczkę z napisem GRÓB WETERANA WALK O WOLNOŚC I NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI  oraz zaświadczenie z numerem ewidencyjnym mogiły dnia 23 sierpnia 2023 r. wręczył w Sejnach przedstawicielom Rodziny Pan dr Marek Jedynak, Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku w czasie uroczystości specjalnie w tym celu zorganizowanej w siedzibie Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów przez Panią Beatę Dźwilewską, Prezesa Stowarzyszenia Zwolenników Idei Upamiętniania Komendanta ,,ZIUK” i członków Stowarzyszenia, przy współpracy z Panią Barbarą Miszkiel oraz z grupą przedstawicieli powstańczych rodzin w składzie: Halina i Jan Dzienisiewicz, Marta Dziemido, Irena Kasperowicz-Ruka, Bernard Kozakiewicz, Sławomir Rutkowski, Henryk Sylwista, a przede wszystkim przy życzliwej pomocy Księdza Prałata Zbigniewa Bzdaka, Proboszcza Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach. 

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Radzewicz, Bronisław (1896 – 1959), zarejestrowany GRÓB WETERANA

  1. Zawadzka Maria komentarz:

    Dzień dobry.
    Jestem wnuczką Bronisława Radzewicz. W opisie znalazł się mały błąd, ponieważ dziadek zmarł w roku 1959 a nie w 1950.
    Dziękuję za pamięć o powstańcach i serdecznie pozdrawiam.
    Maria Zawadzka

    • Irena Kasperowicz-Ruka komentarz:

      Szanowna Pani,
      Na Starym Cmentarzu w Sejnach pochowany jest Bronisław Radzewicz, urodzony w 1896 r. i zmarły w 1950 r. oraz Bronisław Radzewicz, zmarły w 1959 r., który żył 64 lata (informacja ta pochodzi z napisu na cmentarnym nagrobku). Tylko na podstawie odpisów aktów zgonu obu Bronisławów Radzewiczów można będzie rozstrzygnąć, którego z nich dotyczy powyższe wspomnienie. Uprzejmie prosimy rodziny o przesłanie zdjęć odpisów aktów zgonu. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *