Andruczyk, Stanisław (1902 – 1973)

(Por. Powstańcy Sejneńscy. Część I –  Wspomnienia i relacje. Część II –  Notki biograficzne. Praca zbiorowa pod red. Sławomira Rutkowskiego. Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Sejny 2020, wydanie II, s. 10.)

Stanisław Andruczyk  urodził się w Gibach, działał w POW, kierowanym w tym rejonie przez Piotra Szyryńskiego. W rejonie Gib zbudowano strzelnicę, gdzie prowadzono ćwiczenia wojskowe. Brał udział w Powstaniu Sejneńskim.  Był rolnikiem i działaczem społecznym, przez pewien czas sołtysem w Gibach. Należał do AK. Lubił opowiadać, między innymi o dwukrotnych wyprawach swojego ojca Wiktora (1864-1935) do Stanów Zjednoczonych. Płynął statkiem w jedną stronę dwa tygodnie, pracował w kopalni, a za zarobione pieniądze za pierwszym razem kupił 5 hektarów ziemi, za drugim razem zbudował dom, w którym z rodziną mieszkał do śmierci i on i syn. Stanisław Andruczyk został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie ustnej relacji syna, Wacława Andruczyka.

Pan Józef Szarejko, mieszkaniec Gib, wymienia Stanisława Andruczyka jako ochotnika z Gib, który walczył w Powstaniu Sejneńskim oraz w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. W POW działał pod pseudonimem ,,Chrzan”. Pochodził z Aleksiejówki.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji otrzymanych od Grzegorza Fimowicza o jego rozmowie z Józefem Szarejko.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *