Chmielewski, Florian (1900 – 1978)

Przeświadczenie, że Florian Chmielewski walczył w latach 1919-1920 w wojnie polsko – bolszewickiej opieramy na zdaniu Pani Bożeny  Baranowskiej – Gniazdowskiej. Przypomina ona opowiadania Dziadka, Wincentego Gniazdowskiego o jego walach na froncie. Wymieniał on często Floriana Chmielewskiego jako swojego towarzysza broni. Z przesłanej przez rodzinę kopii aktu zgonu dowiadujemy się, iż Florian Chmielewski urodził się 2 października 1900 r. w miejscowości Blenda. Był synem Antoniego i Gertrudy, z domu Barszczewskiej. Zmarł w Sejnach 11 lipca 1978 r. i został pochowany na Starym Cmentarzu. Prosimy rodzinę i krewnych o pilny kontakt w sprawie potwierdzenia, iż Florian Chmielewski był weteranem wojny z lat 1919 – 1920. W Centralnym Archiwum Wojskowym niestety nie udało się odszukać dokumentów potwierdzających ten fakt. Natomiast na udostępnionym nam przez Panią Bożenę Baranowską – Gniazdowską zdjęciu oraz w podpisach (na odwrocie zdjęcia) żołnierzy 41 Pułku Piechoty z Suwałk nazwisko Chmielewski, niestety bez imienia, wymienione zostało dwukrotnie, na końcu drugiej i ostatniej, piątej kolumny nazwisk. Istnieje także inne zdjęcie, udostępnione nam przez Pana Sławomira Rutkowskiego, przedstawiające majora Adama Rudnickiego w czasie jego wizyty w Sejnach w 1929 r. Po jego prawej stronie stoi Wincenty Gniazdowski, ubrany w mundur wojskowy. Przypuszczamy, iż po jego lewej stronie stoi, ubrany w mundur wojskowy także, Florian Chmielewski, który był niskiego wzrostu. Poświadcza to rodzina. Czekamy na kopię jego innego zdjęcia w celu porównania z przedstawionym niżej:

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji, otrzymanych od Pani Bożeny Baranowskiej- Gniazdowskiej oraz od Pana Bogdana, Wnuka Floriana Chmielewskiego.

Na udostępnionym przez rodzinę zdjęciu Florian Chmielewski stoi po lewej stronie, a Wincenty Gniazdowski po stronie prawej. Obaj Panowie są podobnego, niezbyt wysokiego wzrostu. Nieco wyższy jest Wincenty Gniazdowski. Na zdjęciu wyżej to Florian Chmielewski trzyma zatem w ręku drzewiec sztandaru, a orzełek wskazuje na Wincentego Gniazdowskiego.

Dzięki uprzejmości i zgodzie Pani Bożeny Baranowskiej i Pana Jarosława Gniazdowskiego przedstawiamy zdjęcie żołnierzy 41. Pułku Piechoty, wśród których w środku pierwszego rzędu znajduje się Wincenty Gniazdowski, a po lewej stronie czwartego rzędu Florian Chmielewski:

Na stronie odwrotnej tego zdjęcia znajdują się podpisy żołnierzy z kolejnych rzędów:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *