Lewkiewicz, Józef (1898 – ?)

Józef Lewkiewicz urodził się 8 września 1898 r. w Gibach. Jego wniosek o odznaczenie Medalem Niepodległości został opatrzony pieczątką Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości. Złożenie wniosku o odznaczenie potwierdza, że musiał być Powstańcem Sejneńskim i/lub uczestnikiem wojny polsko bolszewickiej 1920 r. Nie mamy dostępnych internetowo dowodów na to, czy ten wniosek został rozpatrzony i jaka decyzja została podjęta. W internetowych zasobach CAW znajdujemy natomiast informację dotyczącą Józefa Lewkiewicza, którego data urodzenia i miejsce urodzenia nie zostały podane. W 1933 r. został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Niepodległości („Monitor Polski nr 63/1933, Dział B. poz. 478, śp. Lewkiewicz Józef). Odznaczenie Krzyżem Niepodległości oznacza, że musiał być  on Powstańcem Sejneńskim i/lub uczestnikiem wojny polsko bolszewickiej 1920 r., który poległ w walce lub zmarł przedwcześnie na skutek wojennych doświadczeń. Prosimy rodzinę, krewnych i znajomych o pomoc w odpowiedzi na pytania: 1) czy  pośmiertnie odznaczony Krzyżem Niepodległości Józef Lewkiewicz rzeczywiście urodził się 8 września 1898 r. w Gibach, 2) czy pochowany w Sejnach na Nowym Cmentarzu Józef Lewkiewicz, zmarły 10 lipca 1959 r, w wieku 79 lat oraz pochowany na Starym Cmentarzu Józef Lewkiewicz, zmarły w 1948 r. w wieku 70 lat byli spokrewnieni z Józefem Lewkiewiczem, odznaczonym Krzyżem Niepodległości?

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1 oraz napisów na cmentarnych nagrobkach, odczytanych przez Halinę Dzienisiewicz.

1Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *