Niemkiewicz, Nikodem (1881 – 1947)

Nikodem Niemkiewicz urodził się w 1881 r. we wsi Giby. Był gajowym. Działał w POW. Na liście ofiar Obławy Augustowskiej 1945 odnajdujemy Stanisława Niemkiewicz, urodzonego 8 maja 1923 r. w Gibach, syna Nikodema i Marianny, zamieszkałego w Gibach. To zapewne syn Nikodema Niemkiewicza, który zmarł w 1947 r. w wieku 66 lat i został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach. Prosimy o pomoc w ustaleniu czasu i miejsca służby Nikodema Niemkiewicza  w Polskiej Organizacji Wojskowej.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1 oraz napisów na cmentarnym nagrobku.

1Centralne Archiwum Wojskowe https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

Listy członków POW z lat 1918 – 1919, sporządzone przez Dominika Miszkiela i Piotra Szyryńskiego.

16.05.2023 r.

Dzięki uprzejmości Córki Marianny Selwent oraz Jej córki Janiny Szestowickiej, Pań zamieszkałych w Zelwie, dowiadujemy się, że Nikodem Niemkiewicz służył w latach 1914-1918 w armii carskiej. Był osobą piśmienną, zatrudniono go do prowadzenia różnego rodzaju ksiąg. Po powrocie z wojska wstąpił do POW. Małżeństwo Nikodema i Marianny Niemkiewiczów miało siedmioro dzieci. To ich syn Stanisław zginął w Obławie Augustowskiej 1945 r. On sam był także zabierany z domu przez Rosjan, ale jego 19-letnia wówczas córka Marianna zgłosiła się sama, aby ją zabrano zamiast bardzo schorowanego ojca. Po trzykrotnych przesłuchaniach Mariannę wypuszczono. Zofia Niemkiewicz, córka Nikodema i Marianny, urodzona w Gibach 6 lutego 1919 r.,  została wywieziona w czerwcu 1940 r. na roboty przymusowe do III Rzeszy, do miejscowości Fersteren, w powiecie Schlossberg i przebywała tam do stycznia 1945 r. (por. https://straty.pl/szukaj-osoby.php). Z siedmiorga dzieci Marianny i Nikodema Niemkiewiczów zapewne żyją w Sejnach, w okolicy Sejn i w innych miejscowościach ich liczne wnuki oraz prawnuki. Zapraszamy Wszystkich do podzielenia się z nami rodzinnymi wspomnieniami.

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Niemkiewicz, Nikodem (1881 – 1947)

  1. Janina Szestowicka Zelwa 1 komentarz:

    Jestem wnuczką Nikodema Niemkiewicza (Janina Szestowicka) i chciałabym dodać ,że znalazłam informację w książce “Leśnictwo i leśnicy Puszczy Augustowskiej na przestrzeni wieków” autora Grzegorza Sado, mówiącą o tym że Nikodem wg wykazu z marca 1936 roku pracował od dnia 3 grudnia 1918 roku w Nadleśnictwie Sejny jako gajowy i należał do PWL (Przysposobienie Wojskowe Laśników) .Stopień wojskowy -szeregowiec ,funkcja wywiad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *