Krzywicki, Wacław (1896 – 1983)

Wacław Krzywicki urodził się 31 marca 1896 r. w Krasnopolu. W swoim Arkuszu Ewidencyjnym przebiegu służby w Polskiej Organizacji Wojskowej napisał, iż ukończył szkołę powszechną w Krasnopolu. Pracował w rolnictwie. W 1917 r, został internowany przez wojska niemieckie. W POW działał od stycznia 1918 r. do 1 września 1919 r. pod pseudonimem „Kozak”, w randze plutonowego. W Powstaniu Sejneńskim walczył w okolicach Maćkowej Rudy, Magdalenowa, Tartaku, Ryżówki, Krasnopola i Sejn. W Krasnopolu sam rozbroił placówkę litewską składającą się z 7 żołnierzy. Jego przełożonym był por. Ostrowski i por. Zawadzki. Swój Arkusz Ewidencyjny Wacław Krzywicki podpisał 14 kwietnia 1929 r. Jako miejsce zamieszkania wskazał Krasnopol.

Prosimy o pomoc w sprawie ustalenia daty śmierci i miejsca wiecznego spoczynku Wacława Krzywickiego. Prawdopodobnie jest pochowany na cmentarzu w Krasnopolu.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji, zaczerpniętych z kopii Arkusza Ewidencyjnego, napisanego i  podpisanego przez Wacława Krzywickiego.

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Krzywicki, Wacław (1896 – 1983)

 1. Informacja o Wacławie Krzywickim komentarz:

  Dzień dobry,
  Jestem wnukiem Wacława Krzywickiego. Cieszę się, że jest strona internetowa poświęcona Powstańcom Sejneńskim.
  Wacław Krzywicki zmarł w 1983 r.. Żył i zmarł w Krasnopolu, pochowany został na starym cmentarzu w Krasnopolu.
  W 1931r. za udział w Powstaniu Sejneńskim został odznaczony Krzyżem Niepodległości.
  Pozdrawiam
  Grzegorz Łucznik

  • Irena Kasperowicz-Ruka komentarz:

   Szanowny Panie,
   Bardzo dziękuję za te ważne informacje. Rzeczywiście, w Monitorze Polskim nr 179/1931, w Dziale B. poz. 293) jest wymieniony Wacław Krzywicki jako odznaczony Krzyżem Niepodległości. Serdecznie gratuluję tak wspaniałego Dziadka i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *