Krzywicki, Wacław (1896 – 1983) ,,Stary” Cmentarz

Wacław Krzywicki urodził się 31 marca 1896 r. w Krasnopolu. W swoim Arkuszu Ewidencyjnym przebiegu służby w Polskiej Organizacji Wojskowej napisał, iż ukończył szkołę powszechną w Krasnopolu. Pracował w rolnictwie. W 1917 r, został internowany przez wojska niemieckie. W POW działał od stycznia 1918 r. do 1 września 1919 r. pod pseudonimem „Kozak”, w randze plutonowego. W Powstaniu Sejneńskim walczył w okolicach Maćkowej Rudy, Magdalenowa, Tartaku, Ryżówki, Krasnopola i Sejn. W Krasnopolu sam rozbroił placówkę litewską składającą się z 7 żołnierzy. Jego przełożonym był por. Ostrowski i por. Zawadzki. Swój Arkusz Ewidencyjny Wacław Krzywicki podpisał 14 kwietnia 1929 r. Jako miejsce zamieszkania wskazał Krasnopol.

Prosimy o pomoc w sprawie ustalenia daty śmierci i miejsca wiecznego spoczynku Wacława Krzywickiego. Prawdopodobnie jest pochowany na cmentarzu w Krasnopolu.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji, zaczerpniętych z kopii Arkusza Ewidencyjnego, napisanego i  podpisanego przez Wacława Krzywickiego.

17.02.2024 r.

Dzięki uprzejmości Pani Justyny Stolarskiej otrzymaliśmy opis położenia mogiły Wacława Krzywickiego na Cmentarzu Parafialnym w Krasnopolu (16-503). Tzw. “Stary” Cmentarz znajduje się na końcu prowadzącej od centrum miejscowości, w kierunku południowym, ulicy Słonecznej. Po wejściu przez bramę główną należy iść aleją prosto 25 kroków. Po lewej stronie alei znajdujemy grób. Na nagrobku czytamy: Ś.P. / WACŁAW / KRZYWICKI / 1896 – 1983 /.

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Krzywicki, Wacław (1896 – 1983) ,,Stary” Cmentarz

  1. Informacja o Wacławie Krzywickim komentarz:

    Dzień dobry,
    Jestem wnukiem Wacława Krzywickiego. Cieszę się, że jest strona internetowa poświęcona Powstańcom Sejneńskim.
    Wacław Krzywicki zmarł w 1983 r.. Żył i zmarł w Krasnopolu, pochowany został na starym cmentarzu w Krasnopolu.
    W 1931r. za udział w Powstaniu Sejneńskim został odznaczony Krzyżem Niepodległości.
    Pozdrawiam
    Grzegorz Łucznik

    • Irena Kasperowicz-Ruka komentarz:

      Szanowny Panie,
      Bardzo dziękuję za te ważne informacje. Rzeczywiście, w Monitorze Polskim nr 179/1931, w Dziale B. poz. 293) jest wymieniony Wacław Krzywicki jako odznaczony Krzyżem Niepodległości. Serdecznie gratuluję tak wspaniałego Dziadka i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *