Malinowski, Aleksander (1888 – 1969) ,,Nowy”Cmentarz

Aleksander Malinowski urodził się w 1888 r. we wsi Krasne, gmina Huta. W swoim Arkuszu Ewidencyjnym przebiegu służby w Polskiej Organizacji Wojskowej napisał, iż nie ukończył żadnej szkoły. Pracował jako robotnik. Od lutego 1918 r. do września 1919 r. działał w POW w stopniu strzelca, pod pseudonimem „Kret”. W Powstaniu Sejneńskim walczył pod Tartakiem, Ryżówką, Krasnopolem i Sejnami. Arkusz Ewidencyjny Stanisław Malinowski podpisał własnoręcznie 30 kwietnia 1929 r. Dane do arkusza wpisywała jednak inna osoba, co widać z różnic charakteru pisma. W Arkuszu wymieniono Krasnopol jako miejsce zamieszkania, a roku rodzenia napisano niewyraźnie, bardziej jako 1880 niż 1888. Aleksander Malinowski w 1933 r. został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 292/1933, Dział C.) W dokumencie odznaczeniowym, dostępnym internetowo w CAW, widzimy rok urodzenia Aleksandra Malinowskiego jako 1880. Jest to następstwo niewyraźnego zapisu w arkuszu ewidencyjnym roku urodzenia.

Prosimy o pomoc w sprawie ustalenia daty śmierci i miejsca wiecznego spoczynku Aleksandra Malinowskiego, urodzonego we wsi Krasne, prawdopodobnie starszego brata Stanisława Malinowskiego, urodzonego w 1896 r. we wsi Krasne, gmina Huta. Być może jest prawdopodobne, że obaj bracia są pochowani na cmentarzu w Krasnopolu.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji, zaczerpniętych z kopii własnoręcznie podpisanego przez Aleksandra Malinowskiego Arkusza Ewidencyjnego oraz na podstawie podanych źródeł1.

1  Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

17.02.2024 r.

Dzięki uprzejmości Pani Justyny Stolarskiej dowiedzieliśmy się, że Aleksander Malinowski oraz Stanisław Malinowski2 nie byli braćmi, chociaż obaj urodzili się we wsi Krasne. Na podstawie takich dokumentów jak akty urodzin, zgonów oraz zawarcia małżeństwa Pani Stolarska była uprzejma przekazać następujące informacje: Aleksander Malinowski urodził się 5 grudnia 1888 r. we wsi Krasna jako dziecko panieńskie Marianny Malinowskiej. W 1913 r. ożenił się z Weroniką Sadowską, pochodzącą z Krasnopola, a po jej śmierci ożenił się powtórnie w 1921 r. z Agatą Barwińską, pochodzącą także z Krasnopola. W obu aktach ślubu rok 1888 jest wymieniony jako rok urodzin Aleksandra Malinowskiego. Pani Justyna Stolarska sprawdziła, że w aktach urodzin Parafii Krasnopol i Wigry nie odnotowano w roku 1880 ani w roku 1881 urodzin dziecka nazywającego się Aleksander Malinowski. Urodzony 5 grudnia 1888 r. Aleksander Malinowski w miejscowości Krasne zmarł 18 października 1969 r. w miejscowości Głuszyn i został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Krasnopolu. Na pomniku czytamy napis: Ś.P. / GRÓB RODZINY / MALINOWSKICH / ALEKSANDER / ŻYŁ 81 LAT/ ZM 17 X 1969 /. Dzień śmierci zapisany na pomniku jako 17 październik nie jest właściwy. W akcie zgonu zapisano 5.12.1888 r. jako datę urodzin, a 17.10. 1969 r. jako datę śmierci Aleksandra Malinowskiego. Dziękujemy Pani Justynie Stolarskiej za pomoc w ustaleniu dokładnych dat urodzin, śmierci oraz miejsca pochówku. Dzięki tej pomocy wspomnienie o Aleksandrze Malinowskim możemy przenieść z zakładki pochowani poza Sejnami, w nieznanym miejscu, do zakładki pochowani poza Sejnami, w Krasnopolu.

2Malinowski, Stanisław (1896 – 1987) – Powstańcy sejneńscy (powstancy-sejnenscy.pl)

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *