Malinowski, Aleksander (1880 – ?)

Aleksander Malinowski urodził się w 1880 r. we wsi Krasne, gmina Huta. W swoim Arkuszu Ewidencyjnym przebiegu służby w Polskiej Organizacji Wojskowej napisał, iż nie ukończył żadnej szkoły. Pracował jako robotnik. Od lutego 1918 r. do września 1919 r. działał w POW w stopniu strzelca, pod pseudonimem „Kret”. W Powstaniu Sejneńskim walczył pod Tartakiem, Ryżówką, Krasnopolem i Sejnami. Arkusz Ewidencyjny Stanisław Malinowski podpisał sam 30 kwietnia 1929 r. W Arkuszu wymieniono Krasnopol jako miejsce zamieszkania.Aleksander Malinowski w 1933 r. został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 292/1933, Dział C.).

Prosimy o pomoc w sprawie ustalenia daty śmierci i miejsca wiecznego spoczynku Aleksandra Malinowskiego, urodzonego we wsi Krasne w 1880 r., prawdopodobnie starszego brata Stanisława Malinowskiego, urodzonego w 1896 r. we wsi Krasne, gmina Huta. Być może jest prawdopodobne, że obaj bracia są pochowani na cmentarzu w Krasnopolu.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji, zaczerpniętych z kopii własnoręcznie napisanego i podpisanego przez Aleksandra Malinowskiego Arkusza Ewidencyjnego oraz na podstawie podanych źródeł1.

1  Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *