Andrulewicz, Józef (1902 – ?)

Józef Andrulewicz, ur. ok. 1902 roku, syn Franciszka. Był członkiem komendy lokalnej POW „Wigrańce” nr 5 od 1 V 1919 roku. „odznaczał się walecznością”. Następnie przez dwa lata służył w Wojsku Polskim. W końcu lat 20. Przebywał na emigracji we Francji.

Opracował Krzysztof Skłodowski.

Irena Kasperowicz-Ruka dodaje, iż Pan Józef Szarejko, mieszkaniec Gib, wymienia Józefa Andrulewicza jako ochotnika z Posejanki, który walczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Na Starym Cmentarzu w Sejnach została znaleziona mogiła Józefa Andrulewicza, który urodził się 19 marca 1892 r., a zmarł 26 marca 1984 r.  Prosimy rodzinę, krewnych i znajomych  o informacje dotyczące stopnia pokrewieństwa obu Józefów Andrulewiczów oraz daty śmierci i miejsca wiecznego spoczynku Józefa Andrulewicza, który urodził się w 1902 r.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji otrzymanych od Grzegorza Fimowicza o jego rozmowie z Józefem Szarejko oraz na podstawie napisów na cmentarnym nagrobku, odczytanych przez Martę Dziemido i Sławomira Rutkowskiego.

Dodaj do zakładek Link.

3 odpowiedzi na „Andrulewicz, Józef (1902 – ?)

 1. Nicole Czarnecki komentarz:

  Wiem, że obaj byli na pewno Żydowskimi i kohanim. Moja praprababka Aleksjondria (Aleksandra) z Andrulewiczów Czerniecka była ich krewną i miała syna o imieniu Józef, którego nazywała „Susi” (zdrobnienie w jidysz od Józefa).

  • Irena Kasperowicz-Ruka komentarz:

   Nazwisko Andrulewicz jest dość często spotykane w Sejnach i w okolicach Sejn. Uprzejmie proszę o datę i miejsce urodzenia Aleksandry Andrulewicz, Pana Praprababci. Pomoże to nam w ustaleniu stopnia pokrewieństwa między Aleksandrą i Józefem Andrulewicz, urodzonym w 1902 r., ewentualnie Józefem Andrulewiczem, urodzonym w 1892 r.
   Pozdrawiam serdecznie, Irena Kasperowicz-Ruka

   • Nicole Czarnecki komentarz:

    Aleksandra was born on June 26, 1882 and passed off as a previously-born sibling (Aleksandra born in 1881, forcibly baptized in 1881, died before June 26, 1882). She was born to Antoni and Agata z Margiewiczów Andrulewicz in Bose.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *