Niewulis, Józef i Piotr

Niewulis, Józef (1893 albo 1898 – ?)

Józef Niewulis urodził się  albo 15 marca 1893 r. albo też 15 marca 1898 r. (na dwóch różnych dokumentach dzień i miesiąc urodzenia są takie same, a lata urodzenia różne). Nie mamy niestety żadnej informacji o miejscu urodzenia. Józef Niewulis w 1938 r. został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 177/1938). Za jakie zasługi wojenne został odznaczony, gdzie i kiedy dokładnie się urodził oraz gdzie i kiedy został pochowany – z tymi pytaniami zwracamy się do rodziny, krewnych i znajomych Józefa Niewulisa. Czy był spokrewniony z Piotrem Niewulisem?

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1 .

1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN , LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

Niewulis, Piotr (1899 – ?)

Piotr Niewulis urodził się 26 listopada1899 r. we wsi Łowoć  (w granicach obecnej Polski nie ma takiej miejscowości). Na jego wniosku o odznaczenie Medalem Niepodległości znajduje się tylko pieczątka Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości, imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia. Nie ma dokumentu świadczącego o podjętej przez Komitet Krzyża i Medalu Niepodległości decyzji: przyznanie odznaczenia / odrzucenie wniosku. Piotr Niewulis był rolnikiem, osadnikiem wojskowym (ułanem), który otrzymał nadanie ziemi we wsi Sejwy, w gminie Puńsk. Za jakie zasługi wojenne otrzymał nadanie ziemi, gdzie dokładnie się urodził, kiedy i gdzie został pochowany – z tymi pytaniami zwracamy się do rodziny, krewnych i znajomych Piotra Niewulisa. Być może został pochowany w Puńsku.

Pytanie: czy Józef Niewulis i Piotr Niewulis byli spokrewnieni? Prosimy o pomoc w udzieleniu odpowiedzi na to pytanie.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1 .

1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN , LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html oraz Osadnictwo wojskowe w dwudziestoleciu międzywojennym: https://kresy.genealodzy.pl/zbior/pdf/osadnicy_wojskowi.pdf,  na tej liście Piotr Niewulis jest wymieniony jako ułan pod nr 6 009 [dostęp: 30.05.2021 r.].

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *