Niewulis, Piotr (1899 – 1971)

Piotr Niewulis urodził się 26 listopada1899 r. we wsi Łowoć  (w granicach obecnej Polski nie ma takiej miejscowości). Na jego wniosku o odznaczenie Medalem Niepodległości znajduje się tylko pieczątka Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości, imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia. Nie ma dokumentu świadczącego o podjętej przez Komitet Krzyża i Medalu Niepodległości decyzji: przyznanie odznaczenia / odrzucenie wniosku. Piotr Niewulis był rolnikiem, osadnikiem wojskowym (ułanem), który otrzymał nadanie ziemi we wsi Sejwy, w gminie Puńsk. Za jakie zasługi wojenne otrzymał nadanie ziemi, gdzie dokładnie się urodził, kiedy i gdzie został pochowany – z tymi pytaniami zwracamy się do rodziny, krewnych i znajomych Piotra Niewulisa. Być może został pochowany w Puńsku.

Pytanie: czy Józef Niewulis i Piotr Niewulis byli spokrewnieni? Prosimy o pomoc w udzieleniu odpowiedzi na to pytanie.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1 .

1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN , LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html oraz Osadnictwo wojskowe w dwudziestoleciu międzywojennym: https://kresy.genealodzy.pl/zbior/pdf/osadnicy_wojskowi.pdf,  na tej liście Piotr Niewulis jest wymieniony jako ułan pod nr 6 009 [dostęp: 30.05.2021 r.].

Dziękujemy Pani Beacie Rykaczewskiej za przekazanie nam roku śmierci Piotra Niewulisa jako 1971.

12.03.2024 r.

Na cmentarzu parafialnym w Puńsku nie znaleźliśmy mogiły Piotra Niewulisa, ale znaleziona została na cmentarzu parafialnym w Smolanach.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *