Szawelski, Maciej (1902–1943), okopy niemieckie pod Królewcem

Maciej Szawelski, ur. 23 lutego 1902 roku w Serguszkach w gminie Wołowiczowce (vel Wołłowiczowce), syn Filipa i Dominiki z Romanowskich. Był rolnikiem. Brał udział w Powstaniu. Sejneńskim.  W ramach osadnictwa wojskowego otrzymał nadanie ziemi w Kolonii Sejny. Był tam sąsiadem Stanisława Szumskiego. Wraz z liczną grupą Sejnian w 1943 został wywieziony na roboty do Niemiec. Zginął w czasie pracy przy budowie okopów niemieckich pod Królewcem. Okopy te były silnie bombardowane przez Rosjan w latach 1941-1943 oraz przez Anglików w sierpniu 1944 r. i zginęło tam wielu Polaków. Jego żona Kazimiera jest pochowana na Starym Cmentarzu w Sejnach. Gdyby Maciej Szawelski wrócił szczęśliwie do domu po zakończeniu działań wojennych, to z czasem z pewnością zostałby pochowany także na sejneńskim cmentarzu.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji otrzymanych od Krzysztofa Skłodowskiego oraz na podstawie relacji Jana Dzienisiewicza, którego krewna była także wywieziona przez Niemców do budowy okopów pod Królewcem.

Na podstawie odszukanych dokumentów1 dodajemy, że wniosek Macieja Szawelskiego o odznaczenie Medalem Niepodległości został odrzucony 16 listopada 1936 r. Skoro wniosek został złożony i rozpatrzony, to musiał być uzasadniony udziałem Macieja Szawelskiego w walce o wolną Polskę w latach 1919-1921.


1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN

Dodaj do zakładek Link.

3 odpowiedzi na „Szawelski, Maciej (1902–1943), okopy niemieckie pod Królewcem

  1. Irena Żegarska ( Polakowska) komentarz:

    Dziękuję za pamięć o naszym pradziadku. Niesamowite przeżycie móc poznać kawałek tak ważnej historii z jego życia. ❤

  2. Irena Żegarska ( Polakowska) komentarz:

    Sprostowanie to przybrany pradziadek bo Kazimiera miała drugiego męża z którym miala córkę Franciszkę.

    • Irena Kasperowicz-Ruka komentarz:

      Bardzo dziękujemy za informację i prosimy o pomoc w ustaleniu dalszych szczegółów, ważnych z uwagi na próbę ustalenia wojennych losów Macieja Szawelskiego. Prosimy o pomoc w ustaleniu daty zabrania go przez Niemców z Sejn do pracy przymusowej przy budowie okopów pod Królewcem. Prawdopodobnie zginął tam w wyniku bombardowania okopów z powietrza. Z historii bombardowań Królewca wiadomo, że Rosjanie bombardowali to miasto wielokrotnie w latach 1941-1943, natomiast Anglicy dokonali zmasowanych nalotów na Królewiec 26 i 29 sierpnia 1944 r. Z Sejn zabierano mieszkańców do Niemiec na roboty przymusowe w różnych latach trwania niemieckiej okupacji. Może jest w Sejnach rodzina, której przodek był z Maciejem Szawelskim w tej samej grupie zabranych na roboty, cudem przeżył i przekazał rodzinie jakiekolwiek informacje, może my taką rodzinę cudem odnajdziemy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *