Szawelski, Maciej (1902–1943, okopy niemieckie pod Królewcem)

Maciej Szawelski, ur. 23 lutego 1902 roku w Serguszkach w gminie Wołowiczowce (vel Wołłowiczowce), syn Filipa i Dominiki z Romanowskich. Był rolnikiem. Brał udział w Powstaniu. Sejneńskim.  W ramach osadnictwa wojskowego otrzymał nadanie ziemi w Kolonii Sejny. Był tam sąsiadem Stanisława Szumskiego. Wraz z liczną grupą Sejnian w 1943 został wywieziony na roboty do Niemiec. Zginął w czasie pracy przy budowie okopów niemieckich pod Królewcem. Okopy te były silnie bombardowane przez aliantów i zginęło tam wielu Polaków. Jego żona Kazimiera jest pochowana na Starym Cmentarzu w Sejnach. Gdyby Maciej Szawelski wrócił szczęśliwie do domu po zakończeniu działań wojennych, to z czasem z pewnością zostałby pochowany także na sejneńskim cmentarzu.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji otrzymanych od Krzysztofa Skłodowskiego oraz na podstawie relacji Jana Dzienisiewicza, którego krewna była także wywieziona przez Niemców do budowy okopów pod Królewcem.

Na podstawie odszukanych dokumentów1 dodajemy, że wniosek Macieja Szawelskiego o odznaczenie Medalem Niepodległości został odrzucony 16 listopada 1936 r. Skoro wniosek został złożony i rozpatrzony, to musiał być uzasadniony udziałem Macieja Szawelskiego w walce o wolną Polskę w latach 1919-1921.


1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *