Zianowicz (vel Zjanowicz), Józef (1900 – 1992) ,,Nowy” Cmentarz

Józef Zianowicz urodził się w 1900 r. we wsi Pawłówka w gminie Krasnopol. Na początku Arkusza Ewidencyjnego przebiegu służby w Polskiej Organizacji Wojskowej zapisano jego nazwisko jako Zjanowicz. Napisano, iż  nie ukończył żadnej szkoły, ale pisze i czyta. Trudził się rolnictwem. Do POW należał od maja 1918 r. do września 1919 r. Służył w randze strzelca, pod pseudonimem „Jurkowski”. W Powstaniu Sejneńskim walczył w okolicach Tartaku, Krasnopola, Ryżówki oraz Sejn. Jego dowódcami byli porucznicy Aleksandrowicz,  Ostrowski i Zawadzki. Arkusz Ewidencyjny własnoręcznie podpisał 22 kwietnia 1929 r. używając nazwiska Zianowicz. Wskazał Pawłówkę w gminie Krasnopol jako miejsce swojego zamieszkania.

Prosimy o pomoc w sprawie ustalenia daty śmierci i miejsca wiecznego spoczynku Józefa Zianowicza (vel Zjanowicza). Być może został pochowany w Krasnopolu.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji, zaczerpniętych z kopii Arkusza Ewidencyjnego, własnoręcznie podpisanego przez Józefa Zianowicza.

16.02.2024 r.

Dzięki wielkiej uprzejmości Pani Justyny Stolarskiej oraz dzięki wysokim umiejętnościom Pani Stolarskiej w radzeniu sobie z wyszukiwaniem danych w Internecie dowiedzieliśmy się, że Józef Zianowicz, urodził się w Pawłówce 26 stycznia1900 r. Był synem Józefa i Emilii, z domu Abramowicz. W 1936 r. ożenił się z Anielą, z domu Makarewicz. Ślub odbył się w Parafii Wigierskiej. Józef Zianowicz zmarł 29 października 1992 r. i został pochowany na cmentarzu w Krasnopolu. W metryce chrztu (nr 18/1900) nazwisko zapisane zostało jako Zianowicz, na nagrobku także. Czytamy:

Ś.P. / JÓZEF / ZIANOWICZ / ZM. 26. I. 1900 R / ZM. 29. X. 1992 R ). Zwróćmy uwagę, iż na pomniku błędnie dwukrotnie napisano ZM. jako skrót słowa ZMARŁ. Przy dacie urodzin nie ma skrótu UR. słowa URODZONY , a jest skrót ZM. słowa ZMARŁ.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *