Na zdjęciu z 1919 r., pochodzącym ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach (por. Powstanie Sejneńskie 1919, Katalog Wystawy, Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Białymstoku, Białystok 2019, strona tytułowa oraz strona 49, a także: Krzysztof Skłodowski, Dzisiaj ziemia wasza jest wolną. O niepodległość Suwalszczyzny, Muzeum Okręgowe, Suwałki1999, s. 75) widoczni są członkowie Suwalskiego Okręgu POW, którzy podjęli służbę wojskową w I Suwalskiej Kompanii Ochotniczej Dowództwa Obrony Kresów Ziemi Suwalskiej. W większości byli uczniami suwalskiego gimnazjum. Występuje wśród nich bardzo młodo wyglądający uczeń o nazwisku Powiłański, o nieznanym imieniu. Nie znajdujemy jego mogiły w Suwałkach na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej. Natomiast pod adresem https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=7&szufladka=POTZ-PREZ znajdujemy następującą informacje:

oraz

Niestety żadnych innych informacji, dostępnych internetowo, a dotyczących Kazimierza Wincentego i Witolda Józefa nie udało się uzyskać. Na podstawie zdobytych informacji można tylko wyciągnąć wnioski, iż prawdopodobnie obaj działali w POW, ewentualnie byli Powstańcami Sejneńskimi lub żołnierzami wojny polsko-bolszewickiej z lat 1918 – 1920, skoro w Centralnym Archiwum Wojskowym są odnotowani. Sądząc po bardzo młodym wyglądzie ucznia Powiłańskiego ze zdjęcia członków Suwalskiego Okręgu POW prawdopodobne jest zarówno to, iż na nim występuje urodzony w 1902 r. Kazimierz Wincenty, jak i urodzony w 1905 r. Witold Józef. A suwalscy gimnazjaliści, członkowie POW, w większości byli Powstańcami Sejneńskimi, a następnie także żołnierzami wojny polsko-bolszewickiej z lat 1918 – 1920.
Prosimy rodzinę i krewnych o pomoc w odkryciu zasług Kazimierza Wincentego i Witolda Józefa Powiłańskich w walce o wolność, niepodległość i granice Polski oraz o pomoc w ustaleniu dat ich śmierci oraz miejsc pochówku.
Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie przedstawionych materiałów.