Rekuć, Franciszek (1902 – 1987)

(Por. Powstańcy Sejneńscy. Część I – Wspomnienia i relacje. Część II – Notki biograficzne. Praca zbiorowa pod red. Sławomira Rutkowskiego. Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Sejny 2020, wydanie II, s. 37–38.)

Franciszek Rekuć, Powstaniec Sejneński, walczył także w wojnie polskobolszewickiej 1920 r.  Został ranny w nogę i kulał z tego powodu przez całe życie. Urodził się w Posejnach, wieś w gminie Sejny, a mieszkał w Jenorajściu,  w pobliżu jeziora Gaładuś. Umiał i lubił łowić ryby. Ożenił się z Zofią Bronejko (19001969), kobietą o niezwykłej dzielności i dobroci, cieszącą się dużym szacunkiem i sympatią wielu ludzi. Po II wojnie światowej wyjechał z rodziną do Gordejek. Małżeństwo i czworo dzieci, pracowici niezmiernie, zbudowali piękne gospodarstwo, hodowali duże stado krów. W dwóch dzierżawionych jeziorach hodowali i odławiali ryby. W roku 1950 okazało się, że stali się kułakami. Kwitnące gospodarstwo przejęła spółdzielnia (w owych czasach był to polski szyld kołchozu). Pozbawieni własności i środków do życia przenieśli się do Kukowa koło Olecka, do rodziny Aleksandra Alby (którego żona Stefania był siostrą Zofii) i tam próbowali zaczynać od nowa. Po dojściu do władzy Władysława Gomułki, w październiku 1956 r. wolno im było wrócić do Gordejek. Zastali swoje gospodarstwo całkowicie zrujnowane. Odbudowywali je latami. Dzisiaj mieszka tam Piotr Rekuć, wnuk Zofii i Franciszka, który opiekował się dziadkiem. Pozostała rodzina rozpierzchła się po świecie. Franciszek Rekuć zmarł w Gordejkach, pochowany został w Olecku.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie ustnej relacji synowej Leokadii Rekuć oraz wnuka, Piotra Rekucia.

Dodano 6.02.2022 r.

Na podstawie dokumentu internetowo dostępnego z CAW1 możemy dodać, że Franciszek Rekuć urodził się 15 sierpnia 1902 r. w Posejnach, w gminie Sejny. Był synem Franciszka i Marceli, z domu Michalskiej. Na jego wniosku o odznaczenie Medalem Niepodległości znajduje się imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia oraz miejsce zamieszkania: Jenorajście, gmina Krasnowo. Widoczna jest także pieczątka Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości i decyzja o odrzuceniu wniosku 21 czerwca 1938 r. Franciszek Rekuć był nominowany do odznaczenia i chociaż odznaczenia nie otrzymał, to samo złożenie wniosku jest świadectwem jego udziału w Powstaniu Sejneńskim.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanego źródła.

1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN , LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

Niżej prezentujemy zdjęcie trzech Powstańców Sejneńskich, braci (od lewej strony patrzącego i w prawo) Franciszka, Teodora i Izydora Rekuciów. Zdjęcie zostało udostępnione przez Leokadię Rekuć, obecnie zamieszkałą w Augustowie, która jest synową Franciszka Rekucia.

rbt

Mogiła Franciszka Rekucia w Olecku, zdjęcie udostępnione przez Leokadię Rekuć:

22.04.2024 r.

Pod adresem https://jzi.org.pl/geneo/ znajdujemy kopię aktu ślubu nr 3/1923 Franciszka Rekucia:

ParafiaSejny
Rok1923
Akt3
Data ślubu1923-01-30
Imiona młodegoFranciszek
Nazwisko młodegoRekuć
Miejscowość młodego (parafia)Posejny
Miejsce urodzenia młodegoPosejny
Stan cywilny młodegokawaler
Wiek młodego21
Imiona młodejZofia
Nazwisko panieńskie młodejBornejko
Miejscowość młodej (parafia)Budziewizna
Miejsce urodzenia młodejBudziewizna
Stan cywilny młodejpanna
Wiek młodej22
Imię ojca młodegoFranciszek
Imię matki młodegoMarcella
Nazwisko panieńskie matki młodegoMichalska
Imię ojca młodejStanisław 
Imię matki młodejAgata
Nazwisko panieńskie matki młodejBućkun
ŚwiadkowieJan Rekuć (58) gospodarz z Deguć
Izydor Rekuć (38) gospodarrz z Jenorajścia
Inne uwagi3 zapowiedzi w kościele sejneńskim
Ślubu udzielałks. Adam Jasionowski proboszcz sejneński
Akt podpisałKs. Adam Jasionowski proboszcz sejneński
KsięgaŚluby 1920-1923
Osoba indeksującaUrszula Orzechowska
Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *