Rekuć, Franciszek (1902 – 1987)

(Por. Powstańcy Sejneńscy. Część I – Wspomnienia i relacje. Część II – Notki biograficzne. Praca zbiorowa pod red. Sławomira Rutkowskiego. Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Sejny 2020, wydanie II, s. 37–38.)

Franciszek Rekuć, Powstaniec Sejneński, walczył także w wojnie polskobolszewickiej 1920 r.  Został ranny w nogę i kulał z tego powodu przez całe życie. Urodził się w Posejnach, wieś w gminie Sejny, a mieszkał w Jenorajściu,  w pobliżu jeziora Gaładuś. Umiał i lubił łowić ryby. Ożenił się z Zofią Bronejko (19001969), kobietą o niezwykłej dzielności i dobroci, cieszącą się dużym szacunkiem i sympatią wielu ludzi. Po II wojnie światowej wyjechał z rodziną do Gordejek. Małżeństwo i czworo dzieci, pracowici niezmiernie, zbudowali piękne gospodarstwo, hodowali duże stado krów. W dwóch dzierżawionych jeziorach hodowali i odławiali ryby. W roku 1950 okazało się, że stali się kułakami. Kwitnące gospodarstwo przejęła spółdzielnia (w owych czasach był to polski szyld kołchozu). Pozbawieni własności i środków do życia przenieśli się do Kukowa koło Olecka, do rodziny Aleksandra Alby (którego żona Stefania był siostrą Zofii) i tam próbowali zaczynać od nowa. Po dojściu do władzy Władysława Gomułki, w październiku 1956 r. wolno im było wrócić do Gordejek. Zastali swoje gospodarstwo całkowicie zrujnowane. Odbudowywali je latami. Dzisiaj mieszka tam Piotr Rekuć, wnuk Zofii i Franciszka, który opiekował się dziadkiem. Pozostała rodzina rozpierzchła się po świecie. Franciszek Rekuć zmarł w Gordejkach, pochowany został w Olecku.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie ustnej relacji synowej Leokadii Rekuć oraz wnuka, Piotra Rekucia.

Dodano 6.02.2022 r.

Na podstawie dokumentu internetowo dostępnego z CAW1 możemy dodać, że Franciszek Rekuć urodził się 15 sierpnia 1902 r. w Posejnach, w gminie Sejny. Był synem Franciszka i Marceli, z domu Michalskiej. Na jego wniosku o odznaczenie Medalem Niepodległości znajduje się imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia oraz miejsce zamieszkania: Jenorajście, gmina Krasnowo. Widoczna jest także pieczątka Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości i decyzja o odrzuceniu wniosku 21 czerwca 1938 r. Franciszek Rekuć był nominowany do odznaczenia i chociaż odznaczenia nie otrzymał, to samo złożenie wniosku jest świadectwem jego udziału w Powstaniu Sejneńskim.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanego źródła.

1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN , LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

Niżej prezentujemy zdjęcie trzech Powstańców Sejneńskich, braci (od lewej strony patrzącego i w prawo) Franciszka, Teodora i Izydora Rekuciów. Zdjęcie zostało udostępnione przez Leokadię Rekuć, obecnie zamieszkałą w Augustowie, która jest synową Franciszka Rekucia.

rbt

Mogiła Franciszka Rekucia w Olecku, zdjęcie udostępnione przez Leokadię Rekuć:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *