Moroz, Andrzej i Antoni

Moroz Andrzej (1889 – ?)

Andrzej  Moroz urodził się około1889 r. we wsi Białowierśnie. Działał w POW, uczestniczył w Powstaniu Sejneńskim 1919 r.  Niestety w Sejnach nie możemy odnaleźć jego grobu.

Moroz, Antoni (1896 – ?)

Antoni Moroz urodził się w 1896 r. we wsi Radziuszki, ówczesna gmina Krasnopol. Był rolnikiem. Wniosek o nadanie mu Medalu Niepodległości został  odrzucony 14 września 1936 r. Został jednak do tego odznaczenia nominowany, a to jest dla nas dowodem na to, iż był Powstańcem Sejneńskimi/albo uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Niestety w Sejnach nie możemy odnaleźć jego grobu. Pochowany w Sejnach na Starym Cmentarzu Antoni Moroz zmarł 22 października 1946 r. w wieku 75 lat co znaczy, że urodził się w 1871 r. Prosimy rodzinę i krewnych o pomoc w ustaleniu, czy obaj Morozowie, o tym samym imieniu Antoni, byli spokrewnieni w relacji ojciec-syn zgodnie z silną w tamtych czasach tradycją przekazywania imienia z ojca na syna. Prosimy także o pomoc w ustaleniu daty śmierci i miejsca wiecznego spoczynku Antoniego Moroza, urodzonego w 1896 r. w Radziuszkach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1 oraz napisów na cmentarnym nagrobku, które odczytał Sławomir Rutkowski.

1Centralne Archiwum Wojskowe https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html, Listy członków POW z lat 1918 – 1919, sporządzone przez Dominika Miszkiela i Piotra Szyryńskiego.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *