Budowicz, Wiktor (1899 – 1992)

(Por. Powstańcy Sejneńscy. Część I – Wspomnienia i relacje. Część II – Notki biograficzne. Praca zbiorowa pod red. Sławomira Rutkowskiego. Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Sejny 2020, wydanie II, s. 11.)

Wiktor Budowicz, Powstaniec Sejneński, uczestnik wojny polsko–bolszewickiej 1920 r. Po powrocie z wojny znalazł sympatię tutejszą, ale litewskiego pochodzenia, i ożenił się. Pomimo tego, że często płakał opowiadając o okrucieństwach zadawanych przez przeciwników wielu jego kolegom w czasie walk powstańczych, to okazało się jednak, że miłość jest potężniejsza!  A żona  musiała akceptować powstańczą przeszłość męża, skoro zgodziła się na ślub. Jest to piękny przykład na naturalne współistnienie tutejszych mieszkańców.  Tutejszy – to przez długie wieki często więcej znaczyło niż narodowość. Gdyby nie „złote góry”, podstępnie obiecywane Litwinom przez  Niemców i Rosjan, ich opowiadanie się przeciw Polsce raz po stronie Niemców, raz po stronie Rosjan, to mieszkańcy tych ziem sami dogadaliby się i granica, wytyczona na linii demarkacyjnej marszałka Francji Ferdynanda Focha, byłaby uznana bez przelewu krwi. Wiktor Budowicz miał ośmioro dzieci. Prowadził gospodarstwo rolne i pracował w charakterze woźnego blisko swojego miejsca zamieszkania, w szkole w Poćkunach. Jest mile wspominany przez dawnych nauczycieli i uczniów. Dzieci w szkole nazywały go Bartkiem, być może dlatego, iż był synem Bartłomieja. Dużo opowiadał o żołnierskim trudzie,  o bitwie niemeńskiej oraz o tym, jak przepłynął Niemen, trzymając się końskiej grzywy. Uczniom ludowej ojczyzny mówił, że kiedyś Polska była większa.  Został pochowany na Cmentarzu w Berżnikach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka, córka Olimpii Kasperowicz oraz bratanica Aldony Kasperowicz, nauczycielek ze szkoły w  Poćkunach, na podstawie wspomnień i rozmów, przeprowadzanych przez Czesława Witkowskiego, nauczyciela ze szkoły w Poćkunach.

Zdjęcie Wiktora Budowicza w mundurze wojskowym z lat wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920. udostępnione nam przez Rodzinę:

Mogiła Wiktora Budowicza na cmentarzu w Berżnikach:

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Budowicz, Wiktor (1899 – 1992)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *