Zegarski (vel Żegarski), Wincenty (1899 – 1976)

Wincenty Zegarski  urodził się we wsi Bosse 27 stycznia  1899 r. W swoim Arkuszu Ewidencyjnym przebiegu służby w Polskiej Organizacji Wojskowej napisał, iż ukończył szkołę powszechną. Trudnił się rolnictwem. Od 15 maja 1919 r. do działał w POW w stopniu szeregowego. W Powstaniu Sejneńskim walczył pod Gibami, Berżnikami i Sejnami. Walczył także w wojnie 1920 r. Był więziony. Arkusz Ewidencyjny Wincenty Zegarski podpisał 11 kwietnia 1929 r. Wymienił tam wieś Bosse w gminie Berżniki jako miejsce swojego zamieszkania.

Wincenty Zegarski został w 1932 r. odznaczony Medalem Niepodległości. („Monitor Polski” nr 167/1932, Dział C, pozycja 1791).

Po drugiej wojnie światowej mieszkał wraz z rodziną w Sejnach, przy ul. Głowackiego. Marek Karpowicz wspomina „Wicka” jako wesołego, sympatycznego sąsiada. Jego grób znajduje się na Starym Cmentarzu w Sejnach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji, zaczerpniętych z kopii własnoręcznie napisanego i podpisanego przez Wincentego Zegarskiego Arkusza Ewidencyjnego, na podstawie wspomnień Marka Karpowicza oraz na podstawie napisu na cmentarnym nagrobku.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *