Wołukanis, Bolesław (1899 – 1988)

Bolesław Wołukanis urodził się w Krasnogrudzie 19 lipca  1899 r., był synem Piotra i Katarzyny (z domu Zaleska). W 1918 r. wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej. Brał czynny udział w Powstaniu Sejneńskim 1919 r. Po zakończeniu Powstania wstąpił jako ochotnik do wojska polskiego, do 41. pułku piechoty w Suwałkach. Walczył w ważniejszych bitwach wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. W przekazie rodzinnym pozostaje wspomnienie o przynajmniej dwóch medalach, którymi został odznaczony. Do rezerwy został z wojska przeniesiony 14 sierpnia 1922 r. Mieszkał później w Sejnach i tu zmarł 22 września 1988 r.  Został pochowany na Starym Sejneńskim Cmentarzu.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji otrzymanych od Wnuczki, Małgorzaty Błuszko oraz na  podstawie napisu na cmentarnym nagrobku.

Alicja Wołukanis, Wnuczka Jana Wołukanisa, udostępniła nam kopię artykułu poświęconego wspomnieniu o Bolesławie Wołukanisie, które zostało opublikowane w numerze 2/99 Przeglądu Sejneńskiego. Bardzo serdecznie za to dziękujemy.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *