Wołukanis, Bolesław (1899 – 1988)

Bolesław Wołukanis urodził się w Krasnogrudzie 19 lipca  1899 r., był synem Piotra i Katarzyny (z domu Zaleska). W 1918 r. wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej. Brał czynny udział w Powstaniu Sejneńskim 1919 r. Po zakończeniu Powstania wstąpił jako ochotnik do wojska polskiego, do 41. pułku piechoty w Suwałkach. Walczył w ważniejszych bitwach wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. W przekazie rodzinnym pozostaje wspomnienie o przynajmniej dwóch medalach, którymi został odznaczony. Do rezerwy został z wojska przeniesiony 14 sierpnia 1922 r. Mieszkał później w Sejnach i tu zmarł 22 września 1988 r.  Został pochowany na Starym Sejneńskim Cmentarzu.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji otrzymanych od Wnuczki, Małgorzaty Błuszko oraz na  podstawie napisu na cmentarnym nagrobku.

Alicja Wołukanis, Wnuczka Jana Wołukanisa, udostępniła nam kopię artykułu poświęconego wspomnieniu o Bolesławie Wołukanisie, które zostało opublikowane w numerze 2/99 Przeglądu Sejneńskiego. Bardzo serdecznie za to dziękujemy.

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Wołukanis, Bolesław (1899 – 1988)

 1. Małgorzata Błuszko komentarz:

  Może będę pisała dość chaotycznie o swoim dziadku Bolesławie Wołukanis, bo niektórych wydarzeń z jego szlaku bojowego nie jestem w stanie umiejscowić. Posiadam kserokopię zaświadczenia porucznika i dowódcy Abramowicza Adama z dnia 20 września 1919r. o treści : “20 września 1919r. zaświadczenie Niniejszym stwierdzam, że Bolesław Wołukanis był w kompanii szturmowej Polska Organizacja Wojskowa i brał czynny udział w powstaniu Sejneńskim jak również w bitwie pod Sejnami. Podpisane Porucznik i dowódca Abramowicz Adam. Sejny dn.20.9.19r”
  Inne zaświadczenie oryginalne posiadał syn Bolesława, Józef Wołukanis, które przekazał Komitetowi Organizacyjnemu rocznicy Powstania Sejneńskiego w Sejnach. Treść “dn. 20 Września 19r. Zaświadczenie Niniejszym zaświadczam ,że Bolesław Wołukanis był w kompanji szturmowej P.O.W i brał czynny udział w powstaniu Sejneńskim jak również w bitwie pod Sejnami. Podpisano Abramowicz Adam”
  Drugą posiadaną przeze mnie kserokopią dokumentu jest książeczka wojskowa Bolesława Wołukanis Nr 82. Strona 3 książeczki: Rok urodzenia 1899, rok poboru wstąpienia do wojska 1918 r. Liczba porządkowa listy poborowej 18 d P.K.U. Suwałki
  Strona 4 książeczki 1) stan cywilny ur. 1899 w folwarku Krasnogruda, gmina Berżniki, powiat Suwalski, województwo Białostockie, wyznanie Rzymsko Katolickie, język macierzysty polski; imiona rodziców Piotr i Katarzyna; miejsce zamieszkania miasto Sejny; stan rodzinny żonaty; data ślubu 19/V 1922; imię i nazwisko żony Emilja z Jasińskich
  Strona 5 stałe miejsce zamieszkania miejscowość gmina powiat województwo w chwili wcielenia Folwark Krasnogruda gmina Berżniki. Reszta stron książeczki bardzo nieczytelna. Nie posiadam oryginału, niestety.
  Z chwilą pozyskania innych dokumentów przekażę je jako informacje wnuczka Bolesława Wołukanis Małgorzata Błuszko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *